osłony okienne

Rodzaje osłon okiennych

Rolę tradycyjnych, wieszanych na karniszach zasłon w oknach coraz częściej przejmują lub uzupełniają materiałowe rolety i plisy, dzięki którym w ciągu dnia możemy się chronić przed nadmiarem promieni słonecznych docierających do wnętrza, a nocą przed niechcianym wzrokiem przechodniów lub sąsiadów z naprzeciwka. Osłony okienne to także rolety zewnętrzne i coraz popularniejsze moskitiery.

Rolety materiałowe i plisy

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, rolety wewnętrzne są potrzebne szczególnie tam, gdzie występuje zbyt duże nasłonecznienie oraz w miejscach, gdzie właściciel chce zachować prywatność, szczególnie nocą oraz podczas ciemnych, zimowych dni. W ofertach firm, które zajmują się produkcją, dystrybucją czy montażem rolet (czyli w firmach, które często oferują też montaż okien różnego rodzaju, okna PCV lub okna aluminiowe albo okna drewniane) znaleźć możemy rolety wewnętrzne z różnych materiałów. Najczęściej to tzw. roletki, czyli rolety wolnowiszące, które mogą być montowane w kasecie lub bez niej. Popularne są nie tylko tradycyjne roletki, ale też rolety dzień-noc. Inne rozwiązanie to rolety plisowane (żaluzje). Za pomocą takich rolet możemy przesłonić jedynie część okna – tylko górę lub tylko dół co jest istotną zaletą w odróżnieniu od standardowych roletek, które możemy opuścić tylko w dół.

Rolety zewnętrzne

Kolejny przykład osłon okiennych to rolety zewnętrzne, które oczywiście również mogą chronić przed nadmiarem słońca i wzrokiem innych, ale nie jest to ich główną rolą. Rolety zewnętrzne są wykorzystywane przede wszystkim w sklepach, budynkach biurowych, czy prywatnych domach jednorodzinnych; rzadziej np. w mieszkaniach na parterze w blokach. Rolety zewnętrzne chronią przed wiatrem, mogą stanowić izolację termiczną zimą i pełnić funkcję zapory dźwiękochłonnej. Rolety z pewnością pełnią też jeszcze jedną funkcję: zdecydowanie odstraszają potencjalnych włamywaczy i chronią okna przed ewentualnym zniszczeniem. Ważna informacja: rolety zewnętrzne to nawet 10 dB mniej w domu, czyli odczuwalne dla ucha o połowę ciszej.

Moskitiery

Ciekawym przykładem osłon okiennych są coraz popularniejsze moskitiery. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Medrus z Warszawy, moskitiery mogą zabezpieczyć każdego okno lub drzwi balkonowe. Tradycyjne moskitiery to w dużym uproszczeniu ramki z naciągniętą niczym płótno obrazu delikatną, drobną siatką. Inne rozwiązanie to moskitiery zwijane. Dzięki montażowi moskitiery w oknach lub drzwiach balkonowych zabezpieczamy nasze mieszkanie, dom, biuro, czy inne wnętrze przed natrętnymi owadami. Możemy otworzyć całe skrzydło okna, wpuszczać do środka świeże powietrze, a przy tym żaden owad nie dostanie się do pomieszczenia. To rozwiązanie wygodne dla wszystkich, a szczególnie ważne latem dla osób, które są uczulone na ukąszenia komarów.

śr. ocena 5 / głosów 1