Rodzaje ościeżnic drzwiowych

Montaż nowych drzwi wewnętrznych nie musi być problemem. Można znaleźć wiele rodzajów ościeżnic, a także innych rozwiązań technicznych sprawdzających się nawet wtedy, gdy mamy dawne ościeżnice metalowe, wmontowane na stałe – stosuje się wówczas specjalne obudowy. Ponadto bez problemu dostaniemy ościeżnice stałe, regulowane i bezprzylgowe. Do każdych drzwi da się znaleźć dobre rozwiązanie zarówno techniczne, jak i wpisujące się w ich estetykę.

Czym są ościeżnice drzwiowe

Przygotowując się do generalnego remontu, uwzględniającego także wybór nowych drzwi wewnętrznych do domu czy mieszkania, zazwyczaj zaczynamy od zorientowania się w ofercie samych drzwi. Szukamy ciekawego designu, trafiającego w nasze gusta i pasującego do pozostałej stolarki i stylu wnętrza.

Dopiero potem uświadamiamy sobie,  że futryna jest równie ważna i że trzeba wybrać także ościeżnice. Ościeżnice są nieodłącznym elementem systemu drzwiowego, przesądzają o tym, czy będzie drzwi będą nam dobrze służyć i ładnie się prezentować – mówi specjalistka z firmy Specfloor Drzwi i Panele.

Dobre ościeżnice to gwarancja stabilnego montażu drzwi i skutecznego ich uszczelnienia.

Rodzaje ościeżnic – stałe i regulowane

Najpopularniejsze są  ościeżnice stałe. Mają prostą, niezmienianą od lat konstrukcję, dobrze się sprawdzają we wnętrzach o typowej grubości muru, jakie zazwyczaj mamy w naszych blokach i domach. Należy pamiętać, że futryny stałe nie są wyposażone w opaski i miejsca, gdzie łączą się ze ścianą mogą pozostać bardziej widoczne. Dlatego podczas ich montażu zaleca się wykorzystywanie dodatkowych, ozdobnych listw . Ościeżnice regulowane natomiast  montuje się w budynkach o niestandardowej grubości muru, na przykład starym budownictwie czy pomieszczeniach zabytkowych. Ościeżnice regulowane pod względem technicznym są  łatwiejsze w montażu, stosuje się je częściej, nie trzeba stosować dodatkowych elementów, by dobrze wyglądały.

Rodzaje ościeżnic – ościeżnice typu tunel

Ościeżnice regulowane typu Tunel są bezcenne, gdy trafią nam się nieprawidłowo wypoziomowane ściany.  Dzięki ich konstrukcji dają się dostosować do różnej grubości murów w pomieszczeniu. Sprawdzają się też w w przypadku źle wyprofilowanych ścian. Nie wymagają stosowania okuć, zawiasów ani uszczelek. Dużym ułatwieniem jest też montaż ościeżnic regulowanych, przeznaczonych specjalnie do drzwi bezprzylgowych.  W przypadku drzwi bezprzylgowych zawiasy są schowane, po zamknięciu drzwi stają się niewidoczne. Dzięki temu krawędź jest gładka i drzwi łatwo dają połączyć z futryną. Sprawdzają się jako ościeżnice dla drzwi wewnętrznych zrobionych z płyty MDF, drewna sosnowego czy metalu. metalu. 

śr. ocena 5 / głosów 5