Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe to doskonałe rozwiązanie, które znacznie lepiej oświetli nasze poddasze światłem dziennym, niż okna tradycyjne. Okienne nawiewniki i mikrowentylacja także są ważne. Jakie mamy rodzaje okien okiennych i które z nich lepiej wybrać? – Przygotowaliśmy krótki przewodnik i poradnik na ten temat. Oferta na polskim rynku jest bardzo bogata, choć producentów jest niewielu. Okna, które możemy znaleźć w hurtowniach, różnią się nie tylko technicznymi parametrami, ale również sposobem otwierania.

Typy okien

Rodzaj otwierania okien wpływa na wygodę ich użytkowania. W zależności od rodzaju oś otwierania okien znajduje się w krawędzi górnej, w połowie wysokości, w 3/4 wysokości oraz w górnej krawędzi. W przypadku wyłazów dachowych oś otwierania znajduje się z boku. Okna obrotowe mają oś otwarcia w połowie wysokości. Otwieramy je tradycyjnie za pomocą klamki lub specjalnego uchwytu, który może być umieszczony na dole skrzydła lub u góry. Kiedy maksymalnie obrócimy skrzydło, szyba zewnętrzna będzie łatwo dostępna z wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu możemy łatwo zadbać o czystość całego okna. Okna uchylno-obrotowe mają dwie osie obrotu. Okno tego typu zawsze otwieramy i zamykamy za pomocą klamki, która podobnie jak w oknach obrotowych, jest umieszczana na dolnej lub górnej części skrzydła. Okno w niewielkim stopniu wychyla się wgłąb pomieszczenia, inaczej niż w przypadku okna obrotowego. Okna z osią, która umieszczona jest w 3/4 wysokości skrzydła, to okna wysokoosiowe.

Dzięki specjalnym siłownikom okno jest wynoszone ponad dach podczas otwierania. Wyłazy dachowe, inaczej nazywane oknami rozwieralnymi, otwierają się na zawiasach, które zamontowane są do bocznej krawędzi ramy – mówi nam przedstawiciel hurtowni Dachlux z Warszawy.

Materiały i szyby okien dachowych

Tak samo, jak w przypadku okien pionowych, możemy wybierać pomiędzy oknami dachowymi z drewna albo z tworzyw sztucznych, czyli PCW. Okna drewniane wykonywane są zwykle z klejonego drewna sosnowego. Muszą być one odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Ramy i skrzydła od wewnątrz są osłonięte aluminiowymi profilami. Okna z drewna wymagają regularnej konserwacji, natomiast okna z tworzyw sztucznych właściwie nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Standardowe szyby do okien dachowych to szyby zespolone, które składają się z zestawu przynajmniej dwóch tafli szkła, które oddzielone są ramką dystansową. Między taflami szkła znajduje się gaz – najczęściej argon lub krypton – który zmniejsza przepływ ciepła przez okno. Inne rozwiązanie to szyba typu thermofloat, czyli szyba termoizolacyjna. Jest pokryta powłoką odbijającą światło, dzięki której zabezpieczamy pomieszczenie przed utratą ciepła. Jeśli zależy nam na szybach bardzo wytrzymałych, możemy wybrać solidne okna dachowe z szybami hartowanymi.

śr. ocena 6.7 / głosów 3