ogrodzenie

Rodzaje ogrodzeń posesyjnych

Każda posesja, niezależnie, czy jest to działka pod zabudowę mieszkalną, czy może teren przemysłowy, powinna posiadać odpowiednie ogrodzenie, które wyraźnie oddzieli ją od reszty otoczenia. Ogrodzenie pełnią nie tylko funkcją ochronną dla oddzielonego przez nie terenu, ale również mogą do pewnego stopnia wpływać na ogólną estetykę okolicy. Jakie wyróżniamy rodzaje ogrodzeń, jakie są ich wady i zalety?

Siatka ogrodzeniowa

Nie ma wątpliwości, że zwykła siatka jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na ogrodzenie posesji. Skąd bierze się jej popularność? Przede wszystkim ze względów ekonomicznych: siatka jest po prostu bardzo tania, a do ogrodzenia przy jej pomocy danego terenu nie musimy zatrudniać ekipy fachowców – z łatwością możemy zrobić to sami. Z tego powodu bardzo często wykorzystywana jest ona jako ogrodzenie tymczasem na placach budowy lub jako materiał do odgradzania pól uprawnych, sadów, części lasów etc. Powszechną praktyką jest łączenie siatki z ogrodzeniami murowanym lub drewnianymi, budowanych we frontowej części działki – z pozostałych stron stosuje się siatkę. Takie rozwiązanie pozwala nam podnieść estetykę posesji bez znaczącego zwiększania naszych wydatków.

Poza niską ceną i łatwością montażu, do zalet siatki zaliczyć należy również wysoką odporność na działanie czynników środowiskowych (np. wpływ opadów, temperatur czy promieniowania), a także wysoką skuteczność w zabezpieczaniu terenu. Wysokiej jakości siatkę ocynkowaną lub powlekaną znajdziemy w ofercie firmy Big-Stal.

Panele ogrodzeniowe

Alternatywnym rozwiązaniem dla siatki są tak zwane panele ogrodzeniowe. Podobnie jak siatka wykonywane są one z cienkich drutów, zabezpieczonych w procesie ocynkowania lub malowania proszkowego. Na tym jednak podobieństwa się kończą, ponieważ pod względem konstrukcji i właściwości panele stanowią zupełnie odrębny produkt. Druty wykorzystane w produkcji paneli są ze sobą łączone w procesie spawania – końcowy produkt to sztywna i solidna konstrukcja, której nie da się rozłożyć na poszczególne elementy, tak jak w przypadku siatki. Pionowe druty tworzące panele posiadają na pewnej wysokości przetłoczenie w kształcie litery V. Ich zadaniem jest zwiększenie sztywności i wytrzymałości całego segmentu. Poza tym, że panele ogrodzenie są rozwiązaniem bardziej trwałym od siatki, to posiadają one jeszcze kilka innych cech. Po pierwsze są bardzo łatwe w montażu, wystarczy je przykręcić do słupków ogrodzeniowych za pomocą specjalnych obejm. Są rozwiązaniem bardzo estetycznym i świetnie pasującym do nowoczesnej, minimalistycznej zabudowy, dlatego często stosuje się je w roli ogrodzeń dla nowych osiedli. Mimo, że są droższe od siatki, to i tak koszt ich zakupu oraz montażu nie jest zbyt wygórowany – dlatego świetnie spisują się do grodzenia bardzo dużych obszarów.

śr. ocena 5 / głosów 1