Rodzaje namiotów halowych

Namioty halowe to atrakcyjna alternatywa dla stałej zabudowy, szczególnie w ciepłym okresie wiosenno-letnim, kiedy to w tego typu konstrukcja otwierane są między innymi punkty gastronomiczne, organizowane są imprezy i różnego rodzaju eventy. Mogą być one również doskonałym zamiennikiem dla osadzonych na stałe garaży, magazynów czy hal produkcyjnych. Na rynku znajdziemy hale różnych rodzajów – oto ich krótkie charakterystyki.

Podział namiotów halowych

Ze względu na rodzaj zakotwiczenia wyróżniamy namioty halowe:

  • Stałe – mocowane bezpośrednio do podłoża za pomocą odpowiednich kotw. Podczas montażu na betonie stosuje się kotwy rozporowe, w pozostałych przypadkach – kotwy z prętów żebrowanych
  • Stabilizowane obciążeniowo – stosowane są w miejscach, w których nie ma możliwości zakotwienia namiotu. Konstrukcja takiego namiotu posiada u dołu obciążniki, które zapobiegają jej przewróceniu. Namioty tego rodzaju są mniejsze od namiotów kotwionych na stałe.
  • Namioty na szynach – to specjalistyczne namioty, które można łatwo przesuwać w pożądane miejsce. Namioty tego rodzaju znajdują zastosowanie np. na placach budów, na których potrzebne są mobilne pomieszczenia takie jak spawalnie.

Ze względy na kształt dachu wyróżniamy przede wszystkim namioty:

  • Z dachem jednospadowym – montowane zazwyczaj przy ścianie stałego budynku, np. restauracji, w celu zwiększenia jego powierzchni.
  • Z dachem dwuspadowym – wykorzystywane są jako samodzielne konstrukcje

Zastosowanie namiotów halowych

W zależności od rodzaju namiotu oraz jego kubatury, konstrukcje te mogą być stosowane między innymi jako:

  • Tymczasowe hale produkcyjne lub warsztaty
  • Magazyny i garaże
  • Tymczasowe lokale gastronomiczne – bary i restauracje
  • Miejsca do organizacji eventów – np. wydarzeń kulturalnych, wystaw, imprez sportowych

Zalety namiotów halowych

Namioty halowe posiadają kilka plusów, które czynią z nich znakomity zamiennik dla obiektów stałej zabudowy. Po pierwsze ich kupno lub wynajem jest zdecydowanie tańszy, zatem są jedynym wyborem jeśli zadaszonego pomieszczenia użytkowe na tylko pewien okres czasu – szeroki wybór namiotów na sprzedaż lub do wynajęcia znajdziemy w ofercie firmy Vigvam. Po drugie – namioty mogą być uznane za budowle tymczasowe, zatem do ich postawienia na czas krótszy niż 120 dni nie potrzebujemy żadnych zezwoleń, wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu o planowanej inwestycji. Po trzecie – ze względu na prostą konstrukcję, całkowity montaż namiotu nie wymaga dużo czasu. Jednego dnia możemy postawić namiot, a następnego już z niego korzystać.

śr. ocena 5 / głosów 4