gatunki drewna na deski tarasowe

Rodzaje desek tarasowych

Od wielu lat panuje przekonanie, że najtrwalszym i najtwardszym drewnem jest dąb oraz modrzew, zwłaszcza modrzew syberyjski. Jednak i one pod względem trwałości ustępują gatunkom egzotycznym. Jednak od pewnego czasu są praktycznie wypierane przez gatunki egzotyczne. Czym się charakteryzują drewna egzotyczne i dlaczego uznaje się je za lepsze od gatunków tradycyjnych?

Drewno egzotyczne

Deski z drewna tradycyjnego dla Europy przez wiele lat były standardem, ponieważ trudno było w naszym kraju zdobyć jakiekolwiek inne drewno. Na całe szczęście mamy dziś możliwości sprowadzania gatunków drewna pochodzących z całego świata, czym zajmuje się przykładowo firma Ena, sprowadzając takie gatunki jak bubinga, bilinga, merati, padouk czy azobe. Drewna egzotyczne wypierają drewna europejskie z wielu powodów – najważniejszym z nich jest to, że rosną one w o wiele trudniejszych warunkach niż nasze, dlatego też są zdecydowanie bardziej odporne na nasze warunki i wilgotność. Dla przykładu – bardzo popularne drzewo bangkirai jest przez całe swoje życie wystawione na działanie wysokich temperatur, słonej morskiej wody i wielu gatunków owadów. Łatwo sobie wyobrazić, że nasze temperatury, najczęściej brak morskiej wody i łagodny klimat są dla takiego drewna znacznie łatwiejsze. Takie drewno, ze względu na dużą zawartość substancji oleistych, jest też łatwiejsze w pielęgnacji. Z racji tego, że bangkirai jest obecnie najczęściej stosowanym gatunkiem drewna do budowy tarasu i zaczyna ono wręcz wypierać gatunki uznawane dotąd za tradycyjne dla naszego regionu, warto przyjrzeć mu się bliżej.

Drewno bangkirai

Bangkirai rośnie m.in. w Indonezji i całej południowo-wschodniej Azji. Ma ono sporo zalet, a największa z nich to duża gęstość, która wynosi aż 900 kg/m3. Dla porównania – gęstość dębu, uznawanego za najtwardsze drewno, wynosi 700 kg/m3; różnica jest więc znaczna. Co też za tym idzie – drewno bangkirai ma bardzo dużą wytrzymałość. Jest ono też w dużym stopniu odporne na wilgoć i wodę (w Azji buduje się z niego elewacje zewnętrze, ale także pokłady statków i jachtów – siłą rzeczy musi więc być ono bardzo odporne na warunki zewnętrzne). Używa się go także w różnych zastosowaniach przemysłowych, dlatego wykonując taras z desek bangkirai, możemy być całkowicie pewni jego trwałości i atrakcyjnego wyglądu przez bardzo długi czas. Oczywiście warto je olejować, aby utrzymały swój kolor (po pewnym czasie deski mogą ulec spatynowaniu, jednak jest to tylko delikatny nalot, a nie uszkodzenie). Nie trzeba tego robić za często – wystarczy raz przed zimą i raz na wiosnę, a deski odwdzięczą się nam pięknym, głębokim, brązowo-piaskowym kolorem.

śr. ocena 5 / głosów 1