Bramy garażowe

Rodzaje bram garażowych

Wygoda w użytkowaniu bramy garażowej zależy od tego, jaki rodzaj jesteśmy w stanie zamontować w swoim garażu. Niektóre z nich potrzebują przestrzeni na swobodne otwarcie, inne wymagają odpowiednio dużo miejsca pod sufitem. Coraz popularniejsze stają się bramy zautomatyzowane, które można obsługiwać przy użyciu pilota. Współczesne bramy stanowią także bardzo estetyczny element budynku.

Brama rozwierna

Najstarszym rodzajem bram garażowych jest brama rozwierna. Jej otwieranie polega na uchylaniu dwóch skrzydeł na obie strony. Prosta konstrukcja, umożliwiająca sprawdzone rozwiązanie, wpływa na niską cenę. Zazwyczaj nie ma możliwości otwierania tego typu bram napędem elektrycznym. Otwarcie skrzydeł wymaga także odpowiednio dużo miejsca, dlatego w wielu przypadkach ten rodzaj się nie sprawdza.

Brama uchylna

Brama tego rodzaju otwiera się w taki sposób, że jej dolna część wysuwa się na zewnątrz garażu, po czym całość wsuwa się pod sufit do środka. Działa to na zasadzie łożyskowych rolek oraz sprężyn naciągowych, które równoważą ciężar bramy. Przed garażem niezbędna jest wolna przestrzeń około 1 m na otwarcie bramy, a także wolne miejsce pod sufitem garażu. Bramy uchylne Zazwyczaj są w rozmiarach 3 m wysokości i 2,3 szerokości. Ten rodzaj cechuje prosta i solidna konstrukcja działająca na sprawdzonych mechanizmach. To wszystko sprawia, że brama łatwo się otwiera.

Brama segmentowa

Największą zaletą bram segmentowych jest to, że w porównaniu do bram uchylnych i rozwiernych nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do otwierania. Są one zbudowane z paneli, które podczas otwierania przesuwają się po torach wzdłuż sufitu garażu. Dzięki temu można je montować w miejscach, w których podjazd jest krótki. Sprawdzają się również tam, gdzie wyjazd z garażu jest bezpośrednio na ulicę. W budynku trzeba przeznaczyć do 20 cm pod sufitem na jej montaż. Bramy segmentowe występują w wersjach górnych i bocznych. Można do nich zamontować automatykę, co wpłynie na komfort otwierania.

Brama rolowana

Ten rodzaj nazywany jest również bramą żaluzjową, bowiem działa na podobnej zasadzie jak roleta w oknie. Jest wygodna w eksploatacji i zajmuje niewiele miejsca. Ze względu na sposób otwierania są one sprzedawane od razu z napędem elektrycznym.

Specjalista z salonu okien i drzwi Makra2 w Łodzi tłumaczy: Najczęściej stosuje się je w przypadkach, gdy miejsce pod sufitem w garażu jest zagospodarowane lub gdy otwór wjazdowy jest w niestandardowym kształcie.

 

śr. ocena 5 / głosów 1