Rekuperacja a klimatyzacja. Które korzystniej wybrać?

W swoim domu warto zadbać o dopływ świeżego powietrza, gdyż gwarantuje ono dobre samopoczucie jego mieszkańców i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Najpopularniejszymi urządzeniami zapewniającymi dopływ powietrza są klimatyzator i rekuperator. Pytanie tylko, które z nich wybrać?

Wentylacja mechaniczna

Mechaniczna wentylacja polega na wymianie zużytego powietrza na świeże i w każdym domu potrzebna jest 24 godziny na dobę. Nowoczesne systemy wentylacyjne opierają się na klimatyzacji i rekuperacji. Ich zadaniem jest dbanie o dostarczanie świeżego powietrza bez konieczności rezygnacji z komfortu cieplnego.

W budynkach z wentylacją naturalną (zwaną inaczej grawitacyjną), często występuje problem z wymianą powietrza. Aby go pokonać warto zainstalować system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Rekuperator dla oszczędnych

Wszyscy, którzy chcieliby zainstalować w domu system wentylacyjny i przy okazji zmniejszyć swoje wydatki, powinni zdecydować się na montaż rekuperatora. Dzięki niemu możliwe jest podgrzewanie powietrza nawiewanego do wnętrz domu, a to eliminuje zimne przeciągi. Funkcja ta jest przydatna szczególnie w czasie sezonu grzewczego i sprawia, że urządzenia grzewcze mogą dostarczać znacznie mniej energii służącej do ogrzewania. Takie rozwiązania zwiększają komfort domowników, ale też przyczyniają się do obniżenia rachunków za energię cieplną.

Tego typu wentylacja nadaje się do każdego budynku, ponieważ dostosowuje się do jego wielkości, liczby mieszkańców i przeznaczenia pomieszczeń. Nie trzeba się więc obawiać, że będzie działała tylko w określonych warunkach. Rekuperator umożliwia również regulację ilości powietrza wentylacyjnego i kontrolowanie jego strumienia, co jest funkcją bardzo przydatną.

Rekuperatory przeważnie wyposażone są w filtry, których zadaniem jest filtrowanie powietrza nawiewanego i wywiewanego. Chroni to wentylatory przed uszkodzeniem.

Klimatyzator dla ochłody

Kiedy w lecie doskwiera nam upał, z przyjemnością kryjemy się w sklepach, w których działa klimatyzacja. Jest to bowiem prawdziwe wybawienie, gdy żar leje się z nieba. Aby nie musieć szukać schronienia, warto zainstalować klimatyzator we własnym domu. Szczególnie, że ma on również inne zalety.

W nowoczesnych urządzeniach, poza dbaniem o właściwą temperaturę wnętrz, można znaleźć bardzo przydatne funkcje, takie jak wyłapywanie cząstek kurzu, alergenów i roztoczy. Tego typu klimatyzatory powinny znaleźć się w domach wszystkich alergików, którym znacznie poprawią komfort życia. Ponadto, urządzenia te często mają wbudowane lampy, których zadaniem jest niszczenie bakterii unoszących się w powietrzu.

Ważną funkcją klimatyzatorów jest także ogrzewanie powietrza. Jest ona przydatna w okresach przejściowych, kiedy jeszcze nie ma potrzeby uruchamiania centralnego ogrzewania. Niestety, klimatyzacja nie sprawdzi się w bardzo niskich temperaturach – jej moc jest zbyt mała, by zapewnić komfort cieplny w całym budynku.

Jeśli zdecydujecie się na montaż klimatyzacji w swoim domu, to musicie wiedzieć, że najlepiej w waszym przypadku sprawdzą się klimatyzatory typu split, składające się z połączonych ze sobą jednostek. Jedną z nich, zewnętrzną (wyprowadzająca ciepło poza budynek), instaluje się na ścianie zewnętrznej domu, a drugą, wewnętrzną (schładzającą powietrze), w pomieszczeniach.

Są takie klimatyzatory, których jednostki wewnętrzne montuje się na suficie. Mieszają one powietrze chłodne z cieplejszym i tym samym eliminują odczucie chłodnego nawiewu. Istnieją też takie urządzenia, które hamują strumieniem chłodnego powietrza napływanie tego ciepłego z zewnątrz (montuje się je na podłodze pod oknem).

Co wybrać

Jak widać, między rekuperacją a klimatyzacją jest kilka różnic, które znacznie wpływają na ich przeznaczenie.

Jak radzi ekspert z firmy Klima-Premium: Przed wyborem systemu wentylacyjnego warto dokładnie rozważyć nasze potrzeby. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zachowaniu ciepła i zmniejszeniu kosztów energii cieplnej, to powinniśmy postawić na rekuperator. Jeśli z kolei naszym priorytetem jest przyjemny chłód podczas upałów, zdecydujmy się na klimatyzator.

śr. ocena 5 / głosów 11