okna zabytkowe

Rekonstrukcja okien zabytkowych

Okna stanowią niezwykle ważny element architektoniczny każdego stylowego budynku. Ich wygląd i konstrukcja ulegały zmianom dyktowanym modą panującą w danym okresie. To właśnie one w dużej mierze decydują o estetyce elewacji, ale także o atmosferze panującej we wnętrzach.

Czy warto odnawiać drewniane okna?

Kilka lat temu pojawiła się moda na nowoczesne okna plastikowe i w wielu budynkach podjęto się dość pochopnej wymiany stolarki okiennej. Tymczasem okazało się, że nieprzemyślana wymiana okien może prowadzić do bardzo widocznych i niekoniecznie korzystnych zmian w wyglądzie fasady budynku – zauważa nasz rozmówca z firmy MUSZYŃSCY.

Dlatego coraz częściej właściciele historycznych kamienic, domów, a nawet budynków użyteczności publicznej decydują się na renowację okien, zamiast ryzykownej wymiany.

Wartość historyczna okien

Oryginalne okna w budynkach zabytkowych mają mają przede wszystkim olbrzymią wartość artystyczną i historyczną. A zatem ich wymiana nawet na bardzo wierne kopie będzie skutkowała utratą tej drugiej, historycznej wartości. Jest to kolejny argument przemawiający za podjęciem się renowacji istniejącej stolarki.

Parametry techniczne zabytkowych okien

Niezwykle istotnym aspektem w doborze okien jest ich zdolność izolacyjna. Nowe okna plastikowe niewątpliwie lepiej utrzymują ciepło wewnątrz budynków, jednak nie zawsze ma to wydźwięk korzystny. Negatywną konsekwencją jest przede wszystkim utrudniona wentylacja, co może przekładać się na niszczenie konstrukcji budynku, ale także zdrowie jego mieszkańców.

Tymczasem rekonstrukcja okien zabytkowych nie musi oznaczać wyłącznie ocalenia walorów estetycznych. Przed podjęciem prac renowacyjnych konieczna jest analiza techniczna, która umożliwia taki dobór metod konserwacyjnych, które jednocześnie pozwolą na wzmocnienie parametrów technicznych i optymalne dostosowanie ich do wymogów budynku.

śr. ocena 5 / głosów 5