Przewaga mini żurawi nad standardowymi żurawiami

Pionowe wznoszenie ciężkich i wielkogabarytowych elementów budowlanych znacznie poszerzyło możliwości konstrukcyjne. Żurawie okazały się prawdziwą rewolucją! Niestety, ich duże rozmiary i ograniczone możliwości manewrowania sprawiają, że ich stosowanie jest trudne i drogie, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego powstały mini żurawie. Jaka jest ich przewaga nad standardowymi?

Charakterystyka mini żurawi

Mini żurawie to coś więcej niż pomniejszona wersja zwykłych żurawi. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w mini żurawiach odbiegają od tych, które można znaleźć w tych tradycyjnych.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to specyficzne pająkowate „nóżki” stanowiące podstawę mini żurawia. Umożliwiają one jego stabilne podparcie nawet w nietypowych pozycjach i swobodne przechylanie urządzenia, tak aby było ono ułożone jak najlepiej w danych warunkach i zmieściło się w trudno dostępnych i nieregularnie uformowanych miejscach.

Tzw. mini żurawie pająki są dostępne w różnych wymiarach. Najmniejszy złożony ma zaledwie 1,3 metra wysokości, a osiąga 5,5 metra wysięgu oraz 0,995 t x 1,1 m udźwigu – wyjaśnia specjalista z firmy Mini Żurawie, która jest oficjalnym dystrybutorem tych maszyn produkowanych przez japońskie przedsiębiorstwo Maeda. – Maksymalny promień roboczy to 5,1 m x 0,20 t. Mini żuraw tych rozmiarów zmieści się do windy serwisowej, co umożliwia pracę na wysokości nie tylko z poziomu gruntu.

Zastosowania i bezpieczeństwo mini żurawi

W związku z niewielkimi rozmiarami oraz dużą mobilnością i szerokimi możliwościami manewrowania mini żurawiami, a także precyzją sterowania nimi, ich zastosowania wykraczają daleko poza te, które oferują standardowe żurawie.  

Mini żurawie są używane np. do prac szklarskich, szczególnie w miejscach trudno dostępnych (wąskich, ciasnych) i wysoko położonych Pozwalają na to uchwyty z przyssawką.

Fakt, że mini żurawie można swobodnie transportować na wyższe kondygnacje, sprawia, że nadają się one doskonale do tworzenia ścian osłonowych i ram szklanych. To jedno z najpopularniejszych zastosowań mini żurawi. Te prace da się wykonać także zwykłym żurawiem, jednak jest to znacznie bardziej czasochłonne, trudniejsze dla operatora z uwagi na mniejszą precyzję sterowania, a także bardziej kosztowne zarówno z uwagi na czas, jak i zużycie paliwa. Tutaj mini żurawie wygrywają pod każdym względem!

Czy taki mały żuraw nie przewróci się pod ciężarem wznoszonego ładunku? Oczywiście, że nie! Nóżki zapewniają stabilność nawet przy dużym przechyle i na trudnym terenie. Maszyna jest wyposażona w system zapobiegający wywróceniu. Jeśli obciążenie wynosi 90% całkowitego dopuszczalnego ciężaru znamionowego, operator jest ostrzegany czerwoną lampką i alarmem dźwiękowym. Jeśli obciążenie wynosi 100% tej wartości, żuraw pająk automatycznie przerywa pracę. System ten pozwala też samodzielnie programować wysokość wznoszenia, kąt pracy masztu oraz promień roboczy, tak aby zapewnić sobie bezpieczną pracę między licznymi przeszkodami terenowymi.

śr. ocena 5 / głosów 5