Projektowanie wnętrz komercyjnych. Co warto wiedzieć?

Projektowanie wnętrz komercyjnych nie należy do prostych zajęć. Umiejętna aranżacja takiej powierzchni wymaga talentu, doświadczenie i dużej wiedzy. Wykonana przez osobę kompetentną, przyciągnie uwagę i pozytywnie wpłynie na emocje, a także opinie osoby znajdującej się w pomieszczeniu. Co warto wiedzieć o fachowym, a zarazem kreatywnym projektowaniu wnętrz komercyjnych?

Wyzwania stojące przed architektem wnętrz

Samodzielne zaaranżowanie wnętrza komercyjnego dla przeciętnego przedsiębiorcy jest zadaniem prawie niewykonalnym. Z pomocą przychodzą architekci wnętrz, którzy są doświadczeni i wyspecjalizowani w swojej dziedzinie. Po zatrudnieniu specjalisty jedynym zadaniem właściciela będzie określenie idei firmy, którą później projektant będzie się kierował. Jest to bardzo istotne, ponieważ każde aranżowane miejsce musi mieć własny, indywidualny charakter. Powinien on być jednocześnie spójny i nieść ze sobą jakieś przesłanie. Projekty zaprezentowane przez architekta wnętrz muszą wychodzić naprzeciw najbardziej wymagającym klientom, oddając ich misję i cel działania. Według specjalisty z firmy projektkwadrat.pl:

Do każdego wnętrza należy podejść indywidualnie i stworzyć projekt od podstaw. W ten sposób każda aranżacja będzie miała swój niepowtarzalny charakter. Należy także uwzględnić specyfikę miejsca. Na przykład wnętrze salonu fryzjerskiego wymaga całkowicie innego podejścia niż wnętrze hotelu, ponieważ są to odległe od siebie specyficzne dziedziny.

Niewątpliwie aranżacja wnętrza budynku firmy jest częścią jej wizerunku. Powinien on pozostawać jak najbardziej spójny. Jest to kluczowe dla każdej marki. Dzięki temu stanie się rozpoznawalna i będzie łatwo zapadać w pamięć.

Meble i dodatki we wnętrzach komercyjnych

Podczas aranżacji wnętrza komercyjnego bardzo istotne jest oświetlenie i klimat, jaki pozwala ono stworzyć. W końcu zupełnie inne światło wyobrażamy sobie w salonie kosmetycznym, a inne w klubie nocnym. Dotyczy to również kolorystyki wykorzystanej podczas prac wykończeniowych. Jasne i delikatne kolory zrobią zupełnie inne wrażenie niż ciemne i krzykliwe. Wszystkie jednak znajdą zastosowanie w jakiegoś rodzaju firmie. Także wybór wyposażenia zależy od specyfiki miejsca. Często wykorzystuje się meble restauracyjne i loftowe. W nowoczesnych biurach coraz częściej korzysta się z przeszklonych ścian. Ważne jest, aby podczas projektowania wnętrza nie sugerować się podobnymi biznesami i nie kopiować ich. Oryginalne i pomysłowe wykonania zyskują zawsze duże zainteresowanie i cieszą się sympatią klientów oraz naszych gości.

śr. ocena 5 / głosów 5