Projektowanie wnętrz POD KLUCZ – etapy współpracy z firmą projektową

Remont czy urządzanie świeżo kupionego mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia mnóstwa decyzji w kwestii chociażby wykonania projektu czy doboru właściwych materiałów, a także wykonania wszelkich prac, ewentualnie nadzorowania podwykonawców. Ogrom zadań sprawia, że coraz powszechniejsze staje się korzystanie z usług profesjonalnych firm projektowych, które są w stanie zająć się wszystkim aż do stanu „pod klucz”. Jak przebiega współpraca z takimi firmami?

Na samym wstępie należy przeprowadzić rozmowę mającą na celu ustalenie zakresu działań, od którego zależeć będzie m.in. ostateczny koszt usługi. Można bowiem zlecić firmie projektowej absolutnie wszystko: od projektu wyburzeń, ścianek działowych, posadzek i podwieszanych sufitów, przez nadzór nad pracami (w tym np. nad wykonaniem mebli na wymiar), aż po dobór sprzętów, oświetlenia, kolorystyki, materiałów i elementów dekoracyjnych. Można też samemu zająć się niektórymi sprawami, profesjonalistom pozostawiając kwestie najtrudniejsze. Oprócz określenia warunków współpracy podczas takiej wstępnej rozmowy należy porozumieć się w zakresie wizji i oczekiwań. Tego typu rozmowa najczęściej ma charakter niezobowiązujący, jeśli więc nie jesteśmy pewni co do chociażby jakości komunikacji – poszukajmy innych rozwiązań. To przecież my mamy potem przez ileś lat mieszkać w gotowym mieszkaniu.

Inwentaryzacja

Jeśli natomiast znaleźliśmy wspólny język i zgadzamy się w kwestii założeń, kolejnym etapem jest spisanie odpowiedniej umowy oraz wykonanie inwentaryzacji obiektu. – Odbywa się ona w oparciu o istniejące plany, a także sporządzone na miejscu pomiary – mówi fachowiec z firmy wnętrzarskiej Perfectus z Warszawy. Do tego tworzy się dokumentację fotograficzną, jak również precyzyjnie określa warunki i możliwości techniczne.

Wstępny projekt

Następnie firma projektowa sporządza kilka rzutów koncepcyjnych uwzględniających planowane zmiany (zarówno budowlane, jak i instalacyjne), czyli układ przestrzenno-funkcjonalny po ich wprowadzeniu. Oprócz tego może też zaprezentować trójwymiarowe wizualizacje, dzięki którym łatwiej będzie nam ewentualnie zaproponować kolejne modyfikacje, zgodne z naszym indywidualnym wyczuciem i przewidywaniami. Po zatwierdzeniu w ten sposób przedstawionego projektu staje się on podstawą do pozostałych działań. Jeśli zakres współpracy z firmą wnętrzarską to obejmuje, w dalszej kolejności dobiera ona meble, dodatki i inne elementy wykończenia, podsuwa propozycje kolorystyczne, a także zajmuje się wyborem materiałów w obszarze podłóg, tynków, tapet itd. Tutaj również można posiłkować się wizualizacjami komputerowymi.

Szczegółowa dokumentacja

Kiedy całość zostanie zatwierdzona przez inwestora, wykonana zostaje kompletna dokumentacja projektowa, którą posługiwać się będą następnie wykonawcy. Zawiera ona rzuty koncepcyjne pomieszczeń, z uwzględnieniem oświetlenia, zabudowy kartonowo-gipsowej, sufitów podwieszanych czy instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także rysunki rozmaitych detali wykończenia. Do tego dochodzą projekty posadzek (m.in. ułożenie płytek, parkietu, okładzin podłogowych) i elementów stolarskich (jak również szklanych czy kamiennych) oraz te określające rozmieszczenie płytek i armatury.

Realizacja

O ile sama firma projektowa nie zajmuje się wykonawstwem, powinna dostarczyć też ekipie budowlano-wykończeniowej spis materiałów wraz z potrzebnymi ilościami oraz wskazaniem ich dostępności. Zakup tychże materiałów, jak również sprzętów czy mebli, a także same prace też mogą być koordynowane przez firmę projektową. Dzięki stałemu nadzorowi i współpracy z wykonawcami jest ona w stanie zapewnić rzetelną realizację ustalonych  na początku założeń.

śr. ocena 5 / głosów 4