projektowanie-ogrodu

Projektowanie ogrodu – dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Marzenie o własnym mieszkaniu, potem o własnym domu, wreszcie o własnym kawałku zieleni – większość z nas pragnie mieć swoje miejsce na ziemi. Miejsce, które będzie sprzyjało relaksowi i da wytchnienie. Takim miejscem może być ogród. Aby spełniał swoją rolę, powinien być przemyślany oraz zagospodarowany tak, aby jak najdłużej cieszył oczy.

Ogród na własną rękę

Wiele osób z entuzjazmem zabiera się za projektowanie swojego wymarzonego ogrodu. Wreszcie własny zielony skrawek świata! Zaczyna się poszukiwanie najpiękniejszych roślin, przeszukiwanie internetowych inspiracji, pomiary, zakup stylowych mebli ogrodowych. Potem pierwsze prace – w ruch idą łopata, grabie, siewniki, konewki. Czas na zasiewy. Wilgotna ziemia pachnie pięknie, praca wre, niedługo zobaczymy pierwsze efekty!

No i są pierwsze efekty. Nie do końca takie, jakich oczekujemy, ale jeszcze da się to przeboleć. Niestety, z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej i nie wiemy, gdzie popełniliśmy błąd – dlaczego mój ogród nie wygląda jak z katalogu? Dlaczego tamta blogerka ma taki ładny, a mnie to nie wyszło?

Ogród jak z żurnala

Te wszystkie piękne ogrody, które podziwiamy w gazetach i w internetowych galeriach, łączy jedno – zaprojektowali je profesjonaliści. Projektowanie ogrodu, jak każde inne projektowanie, wymaga zdolności artystycznych i kunsztu. W przypadku terenów zielonych konieczna jest ponadto wiedza z zakresu botaniki i małej architektury, a także znajomość chociażby rozmaitych systemów nawadniających, rodzajów nawierzchni, typów gleby… Zabierając się za tworzenie swojego ogrodu marzeń bez konsultacji z fachowcami, można narobić więcej szkody niż pożytku, np. posadzić roślinę, która okaże się toksyczna dla naszych przydomowych zwierzaków albo wyjałowić glebę tak, że w następnym roku nie będzie ona dobrym podłożem dla żadnej rośliny. Nieumiejętny dobór flory może także skutkować tym, że ogród będzie piękny, ale na krótko, ponieważ okresy wegetacji poszczególnych roślin nałożą się na siebie i skończą w tym samym czasie.

Co zyskujemy, decydując się na profesjonalnego projektanta ogrodu? Przede wszystkim gustowny, wysmakowany styl idealnie wykorzystujący naturalne uwarunkowania naszego ogrodu oraz podkreślający architekturę domu. Ogród zaprojektowany przez fachowca będzie piękny i kwitnący możliwie najdłużej, ponieważ rośliny będą tak dobrane, aby kwitnąć po sobie, a nie wszystkie jednocześnie. To pozwoli cieszyć się wieloma wersjami ogrodu w jednym sezonie. Dobra, doświadczona firma projektowa podpowie klientowi, jak dbać o glebę, aby była ona doskonałym podłożem przez wiele lat. W zaprojektowaniu jedynego w swoim rodzaju ogrodu, który będzie chlubą domu, może pomóc np. firma Thomas.

śr. ocena 4.8 / głosów 5