Profesjonalne usługi dźwigowe – charakterystyka

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeniesienie ciężkiego ładunku, niezbędne są profesjonalne usługi dźwigowe. Usługi te wymagają specjalistycznego sprzętu oraz jego obsługi przez wykwalifikowanych operatorów, pracujących z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Do najczęściej stosowanych maszyn na placach budowy, w transporcie i przeładunku należą: dźwigi, żurawie samochodowe, dźwigi samojezdne i podnośniki koszowe o różnym zasięgu.

Szerokie zastosowanie mają zwłaszcza urządzenia montowane na pojazdach. Żurawie samochodowe albo dźwigi samojezdne są to maszyny mobilne, dzięki którym usługi mogą być wykonane w każdym miejscu sprawnie i szybko. Także podnośniki koszowe, które mają różną wysokość od 25 do 45 metrów, są montowane na pojazdach. Jest to doskonałe rozwiązanie, żeby dostać się tam, gdzie inne metody zawodzą. Wystarczy podjechać pojazdem w odpowiednie, wskazane miejsce, prawidłowo je ustawić, co pozwala prowadzić wszelkie prace na wysokościach.

Zastosowanie sprzętu dźwigowego

Do typowych usług dźwigowych dochodzi głównie na różnego rodzaju budowach. Dźwigi wykorzystywane są podczas podawania towarów budowlanych na wysokości, przy budowie różnych obiektów: drogi, mosty, hale, galerie handlowe, dworce, stadiony.

Przy montażu i demontażu więźb dachowych, konstrukcji stalowych lub żelbetowych hal, wież, kominów czy silosów. Wykorzystuje się je także przy wyburzeniach oraz  przy montażu i rozbiórce urządzeń przemysłowych i  podczas prac przy sieciach energetycznych.

Urządzenia dźwigowe wykorzystuje się przy wodowaniu i wyciągania jachtów i łodzi. Wreszcie specjalistyczny sprzęt dźwigowy jest niezbędny przy wypadkach drogowych.

Firmy dysponujące szerokim parkiem maszynowym zajmują się również świadczeniem usług przeładunkowych. Dotyczy to załadunku lub rozładunku towarów o nietypowych wymiarach i produktów  o dużych gabarytach . Sprzęt dźwigowy wykorzystuje się często przy załadunku i rozładunku maszyn, samochodów ciężarowych oraz różnego rodzaju kontenerów.

Gdzie szukać dźwigów?

Wynajmem dźwigów, żurawi i podnośników koszowych zajmują się profesjonalne firmy, ze względu na logistykę często działające lokalnie. W Wielkopolsce do firm takich należy Lisowski. Firma zajmuje się doradztwem w doborze potrzebnego sprzętu dźwigowego dostosowanego do określonych potrzeb.

Szeroki park maszynowy i doświadczona kadra fachowców to dwa najważniejsze elementy, które powinny charakteryzować profesjonalne usługi dźwigowe. Pozwala to na doskonałą obsługę, nawet bardzo trudnych i nietypowych zleceń.

śr. ocena 5 / głosów 5