rodzaje prądu tymczasowego

Prąd tymczasowy czy agregat prądotwórczy. Co lepsze na budowie?

Jedną z pierwszych rzeczy o którą należy zatroszczyć się przy budowie nowego domu jest zaopatrzenie w energię elektryczną, konieczną do obsługi najważniejszych sprzętów i urządzeń. Zasilanie z przyłącza docelowego nie zawsze jest możliwe od ręki, jako że wymaga specjalnych przygotowań i spełnienia szeregu wymogów formalnych. W oczekiwaniu na stałe przyłącze elektryczne możemy skorzystać z kilku innych możliwości. Pierwszą z nich jest zorganizowanie zasilania tymczasowego natomiast drugą – nabycie profesjonalnego agregatu prądotwórczego. Które rozwiązanie opłaca się bardziej? Cechy charakterystyczne obu z nich prezentujemy poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Zaopatrzenie w prąd tymczasowy

W przypadku zaistnienia krótkoterminowej potrzeby zasilania placu budowy, istnieje możliwość wystąpienia do dystrybutora o prąd tymczasowy. Trzeba jednak pamiętać, że w takie zasilanie zaopatrujemy się samodzielnie – za pośrednictwem fachowca, na własny koszt. Instalacja elektryczna musi spełniać warunki przyłączenia wydane przez przedsiębiorstwo energetyczne. Dopiero wówczas jest prowizorycznie podłączana do sieci. Koszty tymczasowego podłączenia nie są jednolite. Zależą od danej sytuacji, materiałów i robocizny. Mogą wynosić 1000 złotych, choć w skrajnych przypadkach suma ta jest kilkukrotnie wyższa. Należy zatem przemyśleć, czy takie rozwiązanie faktycznie się nam kalkuluje, czy może lepiej zdecydować się na coś prostszego i znacznie mniej wymagającego.

Wypożyczenie agregatu prądotwórczego

Oczekując na prąd z sieci, prace wykonywane przy użyciu elektronarzędzi i oświetlenia można przeprowadzić dzięki profesjonalnemu agregatowi prądotwórczemu. Cena za agregat jednofazowy z silnikiem spalinowym o mocy kilku kilowatów może oscylować w granicach kilku tysięcy złotych. Istnieje jednak sposób na spore zaoszczędzenie, poprzez zakup urządzenia używanego lub jego wypożyczenie na czas określony. Stawki za dobowy wynajem źródła zasilania z reguły nie przekraczają kwoty 150 złotych, a często są znacznie niższe (w zależności od tego z jakim modelem agregatu mamy do czynienia). Pod uwagę należy wziąć również koszt paliwa. Bardzo interesującą ofertą wynajmu agregatów prądotwórczych dysponuje firma Ramirent, renomowana ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu budowlanego.

śr. ocena 5 / głosów 1