Czy pozwolić developerowi na wykończenie mieszkania?

Zakup nowego mieszkania to jedno z najszczęśliwszych wydarzeń w życiu, jednocześnie jednak może okazać się zadaniem bardzo stresującym. Jeżeli chcesz zminimalizować wysiłek, jaki trzeba włożyć w dopieszczenie mieszkania przed wprowadzeniem się, podpisując umowę deweloperską zdecyduj się na opcję wykończenia „pod klucz”.

Obecnie nabywcy mieszkań w nowych budynkach najczęściej decydują się na zakup lokalu w jednej z dwóch opcji: mieszkanie w stanie deweloperskim lub mieszkanie „pod klucz” – zauważa nasz rozmówca z MARCOPOLO DEVELOPMENT.

Stan deweloperski i wykończenie „pod klucz”

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga przeprowadzenia jeszcze wielu prac, w tym montażu armatury, drzwi i parapetów wewnętrznych oraz wyboru i zamontowania pozostałych wykończeń. Korzystając z tego drugiego rozwiązania, możemy wprowadzić się do gotowego mieszkania natychmiast po odbiorze i nie martwić się angażowaniem kolejnych ekip remontowych. Jednak czy to się opłaca?

Mieszkanie „pod klucz” – dlaczego warto

Mogłoby się wydawać, że samodzielny wybór i zakup materiałów wykończeniowych, znalezienie własnej ekipy specjalistów i dogadanie się z nimi co do ceny wykonanych prac powinno kosztować nas mniej, niż scedowanie tego zadania na dewelopera. Nic bardziej mylnego.

Tanie materiały

Po pierwsze deweloperzy, jako duzi klienci producentów wykończeniówki i materiałów budowlanych, zazwyczaj posiadają bardzo preferencyjne warunki zakupów. Po drugie, deweloperów obowiązują znacznie niższe stawki podatku VAT na materiały budowlane (8%), podczas gdy indywidualny klient musi liczyć się z daniną wysokości aż 23%.

Święty spokój w cenie

Niemniej ważną, choć trudną do przeliczenia na złotówki kwestią, jest oszczędność czasu i nerwów. O tym, jak zawodne mogą okazać się ekipy specjalistów i jakie przypadki zdarzają się podczas współpracy, krążą już liczne legendy. Decydując się na mieszkanie wykończone przez dewelopera oszczędzamy sobie konieczności dogadywania się z fachowcami, a niejednokrotnie konieczności toczenia z nimi ciężkich bojów.

Podsumowując nasze rozważania, możemy powiedzieć wprost, że warto pozwolić developerowi na wykończenie mieszkania. W grę wchodzą tutaj wielowymiarowe korzyści, w tym przede wszystkim oszczędność pieniędzy, czasu i nerwów.

śr. ocena 5 / głosów 6