Podstawowe rodzaje bram garażowych

Głównym zadaniem bramy garażowej jest ochrona twojego samochodu, a jeśli garaż jest zintegrowany z domem, brama broni jednocześnie dostępu do całego budynku. Jednocześnie warto pamiętać, że z bramy będziesz korzystał przynajmniej dwa razy dziennie, toteż bardzo ważne jest, by jej obsługa była łatwa i wygodna.

Bramy automatyczne i otwierane ręcznie

Najwygodniejsze bramy garażowe wyposażone są w napęd automatyczny, dzięki czemu do ich otwierania i zamykania nie trzeba w ogóle wychodzić z samochodu – mówi ekspert z firmy FAMIX. Jednak tradycyjne, ręcznie obsługiwane bramy garażowe wciąż posiadają dużą rzeszę zwolenników. Wybór między manualnym i automatycznym otwieraniem bramy zależy od indywidualnych upodobań właściciela garażu. 

Rodzaje bram garażowych – sposób otwierania

Nieco głębszego zastanowienia wymaga natomiast wybór rodzaju bramy ze względu na sposób jej otwierania. Tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość wolnego miejsca na podjeździe. Do wyboru mamy bramy garażowe rozwierane, uchylne, rolowane oraz segmentowe.

Rozwierane bramy garażowe

Wrota rozwierane to najstarszy rodzaj bramy garażowej. W bramach tego typu dwa skrzydła otwierane są na boki. Aktualnie są najrzadziej spotykanym typem bramy, a to ze względu na dość problematyczną ilość miejsca niezbędnego do rozwarcia wrót.

Bramy garażowe uchylne

Bramy uchylne spotyka się obecnie najczęściej. Do ich otwierania i zamykania również niezbędne jest miejsce przed garażem, jednak tylko około 1 do 1,5 m. Brama uchylna zbudowana jest z pojedynczego skrzydła, które podczas otwierania wsuwa się pod sufit garażu.

Bramy garażowe rolowane

Tego rodzaju bramy garażowe nazywa się czasami żaluzjowymi, ponieważ działają dokładnie tak, jak dobrze nam znane rolety okienne. Brama rolowana zajmuje najmniej miejsca, ponieważ podczas otwierania zwija się do kasety umieszczonej pod sufitem garażu.

Bramy garażowe segmentowe

To kolejny  bardzo dobry wybór do garażu, na podjeździe którego jest bardzo mało miejsca. Brama tego typu zbudowana jest z paneli (segmentów), które podczas otwierania poruszają się wzdłuż szyn zamontowanych na suficie lub na ścianie garażu (w przypadku bram segmentowych bocznych).

Ponieważ pojedyncze panele budujące bramę segmentową pozwalają na zginanie skrzydła podczas jego ruchu, nie mamy tutaj problemu wychylenia skrzydła na zewnątrz podczas otwierania, jak ma to miejsce w przypadku bram uchylnych.

 

śr. ocena 5 / głosów 2