materiały budowlane

Podstawowe materiały budowlane

W trakcie budowy lub remontu korzystamy z wielu materiałów budowlanych. Są wśród nich takie, bez których żadne prace budowlane czy remontowe nie mogły by zostać przeprowadzone. Tego rodzaju produkty nazywane są materiałami podstawowymi. Podczas wyboru materiałów budowlanych warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również parametry techniczne, ponieważ to od nich zależy jakość i trwałość wykonanych prac.

Surowce wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych

Obecnie znaczna część podstawowych materiałów budowlanych sprzedawana jest w postaci gotowych produktów. Do ich wytworzenia wykorzystuje się surowce naturalne oraz sztuczne komponenty. Te pierwsze to najczęściej piasek, żwir i glina, a drugie to np. cement i innego rodzaju substancje wiążące. Obie te grupy służą do produkcji cegieł, bloczków betonowych, zapraw murarskich, czy dachówek ceramicznych i cementowych. To z tych materiałów budowlanych powstają fundamenty, ściany nośne i zewnętrzne, ścianki działowe, stropy oraz dachy. Kluczowe jest więc, aby surowce, zwłaszcza te naturalne były odpowiedniej jakości, jak też wolne od zanieczyszczeń. Tak np. zabronione jest wykorzystywanie do produkcji materiałów budowlanych piasku zawierającego sól. W przypadku komponentów syntetycznych ważne jest, aby ich parametry takie jak własności izolacyjne, twardość czy wytrzymałość na obciążenia mechaniczne były dostosowane do norm przyjętych dla określonych grup produktów.

Zastosowanie poszczególnych materiałów budowlanych

Największą grupę wśród podstawowych materiałów budowlanych stanowią wyroby przeznaczone do robót ogólnobudowlanych. Należą do nich: cegły, bloczki betonowe w tym z betonu komórkowego, prefabrykowane elementy betonowe i żelbetonowe, czy różnego rodzaju pustaki. To one służą do wznoszenia fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz stropów. Kolejną kategorię tworzą preparaty wiążące. Najczęściej stosowanymi są wieloskładnikowe zaprawy murarskie, a także uniwersalne i specjalistyczne kleje. To one pozwalają uzyskać trwałe i odporne połączenia wspomnianych już wcześniej cegieł czy pustaków. Wiele elementów konstrukcyjnych wykonuje się z prefabrykowanych modułów betonowych. Tak coraz częściej dzieje się w przypadku nadproży drzwiowych i okiennych, czy stropów. To rozwiązanie pozwala na wymierne oszczędności oraz znacznie skraca czas budowy. Warto również wspomnieć o płynnych lub półpłynnych preparatach betonowych, które idealnie nadają się do wykonywania wylewek podłogowych lub np. schodów. Należy pamiętać, że wykonywanie prac budowlanych zgodnie ze sztuką i przepisami wymaga stosowania wielu produktów dodatkowych w postaci choćby materiałów izolacyjnych.

śr. ocena 5 / głosów 1