Podnośniki na budowie. Kiedy są przydatne?

Trudno jest wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez podnośników koszowych. Są to urządzenia dźwignicowe, wyróżniające się platformą lub koszem, zamocowanymi na końcu ramienia hydraulicznego. Umożliwiają bezpieczne i wygodne wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach. Są doskonałą alternatywą dla rusztowania oraz drabiny. Kiedy będą przydatne?

Najbardziej popularne podnośniki, jakie spotkamy na budowie, to podnośniki nożycowe i przegubowe. Kiedy będą przydatne?

Podnośniki nożycowe

Tego typu maszyny wznoszą się do wysokości 14 metrów i są w stanie udźwignąć nawet bardzo duże ciężary. Wykorzystywane są przede wszystkim do malowania budynków, montażu oraz czyszczenia elewacji, prac elektrycznych, prac blacharskich, prac dekarskich, montażu oświetlenia, ocieplenia, instalacji wentylacyjnych i konstrukcji stalowych.

Podnośniki nożycowe elektryczne przeznaczone są głównie do prac wewnątrz budynku, gdzie służą do prac wykończeniowych w halach oraz magazynach. Posiadają udźwig na poziomie od 200 do ponad 400 kg, co pozwala na bezproblemowe montowanie elementów sufitu oraz innych wykończeń.

Podesty spalinowe posiadają z kolei silniki dużo silniejsze i mają udźwig nawet na poziomie ponad 1000 kg.

Inwestycja w podnośnik wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem. Ciekawą alternatywą dla kupna drogiego sprzętu, jest jego wypożyczenie. Bogatą ofertę podnośników budowlanych posiada największa w Polsce wypożyczalnia sprzętu budowlanego Ramirent. W ofercie firmy dostępne są podnośniki nożycowe elektryczne, nożycowe spalinowe, koszowe teleskopowe oraz kilka rodzajów podnośników samojezdnych.

Podnośnik przegubowy

Podnośniki przegubowe przeznaczone są przede wszystkim do prac na dużych wysokościach. Najlepiej sprawdzają się podczas montażu instalacji elektrycznych, a także w pracach wykończeniowych w trudno dostępnych miejscach.

Wznosić się mogą na wysokość nawet ponad 20 metrów.

Bezpieczeństwo

Korzystając na budowie z podnośników, zarówno nożycowych, jak i przegubowych, nie możemy zapominać w pierwszej kolejności o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa. Obsługą podnośników mogą zatem zajmować się jedynie osoby do tego przeszkolone. Podnośnik musi być odpowiednio konserwowany i serwisowany. Podłoże, na którym stoi musi być poziome oraz zwarte, a w jego pobliżu nie powinny znajdować się linie wysokiego napięcia. Przed każdym użyciem należy go skontrolować.

śr. ocena 5 / głosów 5