izolacja

Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna – co wybrać?

Izolacja termiczna ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla komfortu domowników, ale też dla… zasobności ich portfeli. Dobrej jakości materiał skutecznie zapobiega stratom ciepła, co przekłada się na klimat panujący we wnętrzach, ale wpływa też na wysokość rachunków za ogrzewanie. Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych należy wełna mineralna, która ostatnio zyskała poważną konkurencję w postaci pianki poliuretanowej. Która izolacja jest lepsza?

Wełna mineralna

Wełna mineralna to powszechnie stosowany materiał izolacyjny, wykorzystywany w postaci specjalnych mat lub też miękkich płyt. Posiada stosunkowo dobre właściwości izolacyjne, a także wysoki stopień odporności na działanie ognia. Jak się jednak okazuje, pomimo swojej popularności, wełna mineralna nie jest pozbawiona wad. Jakie są największe minusy tej technologii?

  • Ciężar – waga metra sześciennego wełny mineralnej to nawet kilkadziesiąt kilogramów, co czyni ją materiałem znacznie cięższym od pianki poliuretanowej. Może to wiązać się z potrzebą dodatkowego wzmacniania ocieplanych konstrukcji, a także z utrudnionym montażem.
  • Współczynnik przenikania ciepła – to najważniejszy parametr z punktu widzenia funkcjonalności materiału w zakresie izolacji termicznej. Wełna mineralna w porównaniu z pianką poliuretanową wypada pod tym względem nieco gorzej, zwłaszcza wraz z upływem czasu – podczas gdy właściwości pianki pozostają niezmienne, wełna mineralna wykazuje tendencje do gorszego przewodzenia ciepła.
  • Szczelność – forma izolacji termicznej z wełny mineralnej w postaci mat czy płyt sprawia, że w tak utworzonej konstrukcji występują mostki termiczne, co nie ma miejsca w przypadku pianki poliuretanowej aplikowanej metodą natryskową.
  • Trudność montażu – ciężar oraz forma wełny mineralnej sprawia, że montaż takiej izolacji może być dość skomplikowany. Wymaga to zastosowania elementów podtrzymujących i składowania materiału, a także wiąże się z generowaniem odpadów oraz występowaniem problemów z zachowaniem szczelności izolacji, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych.
  • Wpływ na zdrowie – istotną wadą wełny mineralnej jest pylenie, które może być szkodliwe dla zdrowia, szczególnie w przypadku alergików.
  • Pochłanianie wilgoci – chociaż zaliczana jest do materiałów paroprzepuszczalnych, wełna mineralna nasiąka wodą, co doprowadza do pogorszenia jej właściwości izolacyjnych.

Pianka poliuretanowa

Znakomitą i coraz częściej stosowaną alternatywę dla wełny mineralnej stanowią izolacje natryskowe z pianki poliuretanowej.

Izolacje z pianki poliuretanowej to nowoczesny, efektywny i bezpieczny sposób ocieplania budynków. – Mówi przedstawiciel firmy Sin-Pur z Koszalina, której specjalnością są systemy izolacji natryskowej. – Metoda natrysku gwarantuje wysoką szczelność izolacji, bez ryzyka powstawania mostków termicznych, za to z możliwością dokładnego ocieplenia nawet trudno dostępnych miejsc. Pianka poliuretanowa jest przy tym materiałem niezwykle lekkim, o znakomitym współczynniku przenikania ciepła oraz niezwykłej trwałości. To bezpieczny dla zdrowia i środowiska produkt, łatwiejszy i szybszy w montażu od wełny mineralnej. Gwarantuje przy tym również dobrą izolację akustyczną.

Mniejsze straty ciepła,  nieskomplikowany montaż i uniwersalny charakter izolacji z pianki poliuretanowej – wszystko to sprawia, iż ten sposób ocieplenia cieszy się coraz większą popularnością.

śr. ocena 6.3 / głosów 4