Parapety jako wykończenie wnętrza

Parapet jako element wykończenia wnętrza

Jednym z ostatnich elementów, o którym ludzie myślą przy wykańczaniu wnętrz jest parapet. Ten niepozorny przedmiot może służyć do gustownego urządzenia mieszkania. Umiejętnie dobrane elementy nadadzą szyku pomieszczeniu. Wybierając parapet, należy też zastanowić się nad jego funkcjami, a także w jakim pomieszczeniu nastąpi montaż, ponieważ do pokoju będzie potrzebny inny parapet niż na przykład do ubikacji.

Czym są parapety?

Parapet jest poziomym wykończeniem ściany i znajduje się on pod oknem. Można wyróżnić dwa rodzaje tego elementu. Występują parapety zewnętrzne, czyli znajdujące się od strony zewnętrznej, które montuje się ze spadkiem ułatwiającym swobodny spływ wody. Ze względu na to, że są to elementy montowane na zewnątrz, są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Głównym materiałem, z którego się je wytwarza, jest blacha stalowa (dodatkowo pokryta warstwą cynku) lub aluminiowa. Czasem wykonuje je się z kamieni naturalnych lub z wykorzystaniem ceramiki.

Do wykończenia wnętrz stosuje się parapety wewnętrzne. Ze względu na to, że umieszczone są one w środku pomieszczenia, materiał, z jakich się je wykonuje zależy w głównej mierze od funkcji pokoju, w którym będzie się znajdował. – mówi pracownik firmy De-Bo.

Do najpopularniejszych tworzyw, z których parapety wewnętrzne są wykonywane, należy drewno, kamienie lub tworzywa sztuczne. Jedną z zalet jest możliwość wykorzystania ich do siedzenia, ponieważ są bezpieczne i wytrzymałe.

Jakie parapety wybrać do wykończenia wnętrza?

Parapety dla większości ludzi nie odgrywają znaczącej roli podczas wykańczania wnętrz. Jest to błąd, ponieważ dobrze dobrany materiał nada pokojowi charakteru. Oprócz materiału wykończenia znaczenie ma także kolor. Do ciemnych pomieszczeń nie nada się jasny plastikowy parapet. Bardziej pasowałby podokiennik wykonany z masywnego, ciemniejszego drewna.

Do kuchni czy łazienki lub ubikacji bardziej pasuje parapet wykonany z tworzywa sztucznego, ponieważ jego zadaniem nie będzie funkcja reprezentacyjna. W tych miejscach, podokiennik częściej służy jako dodatkowa półka, a nie element wykończenia wnętrza.

Czy parapety są drogim elementem wykończenia wnętrza?

Ceny parapetów w dużej mierze są zależne od materiału, z jakiego się je wykonuje. Te zrobione z drewna będą droższe niż te wytworzone z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Przy tych pierwszych należy doliczyć również koszt ewentualnego malowania oraz impregnacji.

Należy jednak pamiętać, że raz położone parapety będą służyły przez długi czas. Wymienia się je rzadziej niż meble, dlatego warto, by były uniwersalne. Wynika to z faktu, że jeśli zamontuje się podokienniki w oryginalnym kolorze, później będzie trzeba się też nim kierować, kiedy będzie się myślało o wymianie wyposażenia pomieszczenia.

śr. ocena 0 / głosów 0