papa-asfaltowa

Papa asfaltowa. Czym się charakteryzuje?

Papa asfaltowa to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Dzięki swoim właściwościom przeciwwilgociowym idealnie sprawdza się w charakterze wodoszczelnych izolacji stosowanych do zabezpieczenia różnego rodzaju powierzchni i elementów konstrukcyjnych. Rozwój technologii sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów pap. Co dokładnie wyróżnia papę asfaltową?

Właściwości papy asfaltowej

Papa asfaltowa jest materiałem o budowie warstwowej, na którą składa się osnowa pokryta powłoką bitumiczną, czyli nasączona specjalną masą asfaltową i dodatkowo pokryta zabezpieczającą posypką. Ze względu na różne materiały wykorzystywane do produkcji papy, a także rozmaite techniki jej mocowania i sposoby zastosowania, wyróżniamy wiele rodzajów pap asfaltowych.

Osnowa papy, czyli wkładka, może być wykonana z tektury lub tkaniny organicznej w wersji tradycyjnej lub w bardziej nowoczesnej odsłonie – z włókien szklanych bądź poliestrowych. ‒ tłumaczy przedstawiciel firmy Ambit Pokrycia Dachowe. ‒ Tradycyjne papy są tańsze, ale o mniejszej odporności, natomiast nowoczesne wersje to wyższa cena, ale też większa elastyczność i trwałość.

Do innych różnic w dziedzinie pap asfaltowych zaliczyć można techniki mocowania. Tradycyjne metody, takie jak klejenie na lepik czy mocowanie mechaniczne za pomocą gwoździ, są coraz częściej wypierane przez innowacyjny sposób stapiania papy z podłożem poprzez jej zgrzewanie przy pomocy specjalnego palnika. Ostatnia metoda pozwala na wygodne i trwałe pokrycie powierzchni.

Zastosowanie papy asfaltowej

Papy asfaltowe mogą też różnić się między sobą w zależności od pełnionej funkcji. Ze względu na znakomite właściwości izolacyjne, papa asfaltowa wykorzystywana jest jako zabezpieczenie przed wilgocią rozmaitych elementów konstrukcyjnych, takich jak fundamenty, posadzki, ściany czy dachy. W zależności od tego, do czego stosowana jest papa, można wyróżnić:

  • papy asfaltowe podkładowe – stosowane w wielowarstwowych pokryciach dachowych, np. pod gont czy dachówkę. Posypka składa się z piasku kwarcowego;
  • papy asfaltowe wierzchniego krycia – tworzą wierzchnią powłokę pokrycia, zabezpieczają przed wodą, wilgocią, parą i innymi czynnikami atmosferycznymi. Posiadają posypki poprawiające estetykę pokrycia dachowego.

Ponadto wyróżniamy także papy asfaltowe izolacyjne i wentylacyjne, a także przeznaczone do zielonych dachów, wyposażone w system zapobiegający przerastaniu korzeni. Jak więc widać, papy asfaltowe to niezwykle popularny rodzaj izolacji o szerokim zastosowaniu w branży budowlanej.

śr. ocena 5 / głosów 6