O czym pamiętać przy wykańczaniu domu?

Kiedy dom został już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego – jest podłoga, stoją ściany i został położony dach – to znak, że czas na prace wykończeniowe. Ten złożony proces obejmuje szereg zadań związanych z położeniem wszelkiego rodzaju instalacji i posadzek, malowaniem ścian, montażem stolarki drzwiowej i okiennej, a w końcu wyposażeniem wnętrz. Co warto wiedzieć przy wykańczaniu domu?

Planowanie

Każdy etap budowy domu należy zacząć od planowania. Nie inaczej jest w przypadku wykończenia budynku.

Wyjaśnia to sprzedawca z supermarketu z materiałami budowlanymi REMONT Sp.z o.o.: Dobry plan to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa domowników. Na tym etapie trzeba już mieć szczegółową wizję domu obejmującą jego wyposażenie, funkcje i styl poszczególnych pomieszczeń. Od tego uzależniony jest bowiem wybór materiałów wykończeniowych i projekt instalacji, w tym rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i przewodów grzewczych. Zmiany w tym zakresie na późniejszych etapach prac wykończeniowych lub już po oddaniu budynku to bowiem dodatkowy koszt, a często też konieczność przeprowadzenia kolejnego remontu. Aby tego uniknąć należy zawczasu zaplanować układ, wysokość i wygląd wnętrz, uwzględniając przy tym wszelkie dodatkowe technologie, takie jak montaż odkurzacza centralnego, kominka czy sauny. Mając tak szczegółową wizję bez trudu dobierzemy materiały wykończeniowe, zatrudnimy odpowiednią ekipę i zaplanujemy kolejność działań. Pamiętajmy także o dogodnym terminie wykańczania domu. Najlepiej robić to wiosną, ponieważ większość technologii w pracach wykończeniowych wymaga temperatury przekraczającej  5-10°C. Rozpoczęcie tych działań jesienią lub zimą wymaga wcześniejszego zamknięcia budynku, montażu drzwi i okien, a przede wszystkim ogrzewania i oświetlenia.   

Instalacje

Pierwszym etapem prac wykończeniowych jest położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Dzięki temu na późniejszym etapie wykończenia można przykryć  przewody i inne elementy instalacji. Pamiętajmy, żeby obok właściwej instalacji poprowadzić także tymczasową, tzw. roboczą, które zapewni światło i prąd podczas prac remontowych. Nieco później, bo już w trakcie kładzenia izolacji, instaluje się centralne ogrzewanie, a także ogrzewanie podłogowe, jeśli takie zostało przewidziane. Jeszcze później wykonuje się instalację gazową. Na samym końcu odbywa się biały montaż, czyli założenie gniazdek i włączników.

Prace mokre

Ważnym etapem są tzw. prace mokre zwane też brudnymi. To przede wszystkim dokładne otynkowanie ścian i położenie wylewki na podłodze, ale tez wykonanie konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych, np, ścianek działowych czy podwieszanych sufitów. Pamiętajmy, by nie spieszyć się z dalszymi pracami – tynki i posadzki potrzebują tygodni, by dobrze wyschnąć. Nie przyspieszajmy tego procesu sztucznymi technikami, co może poskutkować uszkodzeniami powierzchni. Zachowajmy też właściwą kolejność prac – najpierw tynkuje się sufit, a następnie ściany.

Wykończenie podłóg i ścian

Kolejnym etapem jest położenie właściwej podłogi: płytek ceramicznych, paneli czy parkietu, a także pomalowanie i tapetowanie ścian. Pamiętajmy o właściwej kolejności: najpierw malujemy sufit, później ściany, a także o zagruntowaniu powierzchni przed malowaniem. O ile płytki ceramiczne nie wymagają zupełnie suchych tynków, to podłogi drewniane już tak. Również farby i tapety muszą być kładzione na suchą ścianę, a sama powłoka malarska także potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, by wyschnąć. Dopiero po wyschnięciu ścian montuje się parapety, listwy przypodłogowe, okna i drzwi. Nieraz montaż stolarki wykonuje się wcześniej, np. by zamknąć i ogrzać budynek. W takim wypadku pamiętajmy, by wszystkie elementy dobrze zabezpieczyć grubą folią malarską, a dodatkowo tekturą.

Po wszystkim nadchodzi czas na najprzyjemniejsze rzeczy: umeblowanie, a w końcu zamieszkanie w nowym domu.

śr. ocena 5 / głosów 5