ogrzewanie domu

Niezbędnik każdego gospodarstwa domowego

Kiedy mówimy o sprzętach gospodarstwa domowego, zwykle kojarzymy je z kuchnią. My jednak postanowiliśmy w naszym artykule omówić akcesoria, które związane są głównie z sercem naszego domu, mianowicie z piecem grzewczym. W dużych miastach większość domów i mieszkań wyposażona jest w centralne ogrzewanie, jednak wciąż wiele osób korzysta z pieców opalanych węglem, koksem i drewnem. Jakie akcesoria są do tego potrzebne?

Piecyk grzewczy i akcesoria

Piece grzewcze używane są nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach w starym budownictwie, gdzie nie jest podłączona instalacja centralnego ogrzewania. W wielu budynkach z ubiegłego stulecia, a także starszych, nie ma również doprowadzonej instalacji gazowej, a instalacja elektryczna nie pozwala na poprowadzenie ogrzewania zasilanego prądem. Dodatkowo piecyk grzewczy jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym niż elektryczne ogrzewanie podłogowe, które wymaga generalnego remontu pomieszczeń. Często wystarczy, by piecyk znalazł się w jednym lub dwóch pomieszczeniach – zwykle jest to salon i kuchnia – by ogrzać całe mieszkanie. Na stronie Zakładu Metalowego Włodzimierza Walkiewicza z Końskiego, możemy zobaczyć na przykład ofertę piecyków o różnych wymiarach, które są nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Producent ma w swojej ofercie także akcesoria, które umożliwiają kompletny montaż oraz obsługę pieca. To nie tylko rury dymne, kolanka i rozety. To także blachy podpiecowe o różnych wymiarach, pogrzebacze czy węglarki.

Bezpieczny montaż i obsługa

Piecyki wolnostojące, które potocznie nazywamy kozami, to jedno z najtańszych źródeł ciepła. Warunki ich skuteczności są dwa – montaż we właściwy sposób, we właściwym miejscu oraz prawidłowe użytkowanie. Większość pieców żeliwnych to piece radiacyjne, które ogrzewają otoczenie bezpośrednio. Inaczej działają piece radiacyjne, które ogrzewają tylko powietrze przepływające przez specjalne płaszcze. Te drugie polecane są raczej do pomieszczeń, które oddzielone są od reszty domu, a więc nie nadają się do mieszkań. Gdy decydujemy się na jeden piec, powinno się go zamontować w centralnym punkcie mieszkania lub domu, o ile znajduje się tam przewód kominowy o odpowiednim przekroju. Należy pamiętać, że montaż pieca musi zostać zatwierdzony przez kominiarza. Wybierając miejsce, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by w przyszłości nie znalazły się w jego pobliżu przedmioty łatwopalne, na przykład sprzęt RTV. Bardzo istotne jest również, by nad piecem znajdował się niepalny sufit na odpowiedniej wysokości. Bezpieczne użytkowanie pieca tego rodzaju to przede wszystkim stosowanie się do jego instrukcji obsługi oraz stosowanie odpowiedniego opału. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, by piec nadmiernie się przegrzał oraz otwierać go z góry w momencie, gdy pali się ogień. Opał należy dokładać do pieca wyłącznie za pomocą metalowej szufelki, którą również później usuwamy z pieca popiół. Najbezpieczniej, gdy trafia on do metalowej śmietniczki gospodarczej. Pamiętajmy także o wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się piec. W końcu do powstania ognia potrzebny jest tlen, którego nie może nam też zabraknąć do oddychania.

śr. ocena 5 / głosów 6