aranżacja

Co należy uwzględnić w projekcie aranżacji wnętrza

Coraz chętniej decydujemy się na korzystanie z pomocy biur, które projektują wnętrza. W związku z tym, że wybór materiałów i mebli stał się niezwykle szeroki, jesteśmy w stanie zaprojektować pomieszczenia tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń i dopasować każdy detal do swojego gustu. Wolimy poczekać z remontem i odłożyć trochę więcej gotówki, by zatrudnić projektanta wnętrz i kupić meble na wymiar, niż wybrać się do sklepu meblowego, od którego regularnie dostajemy ulotki reklamowe, żeby kupić coś, co po prostu się zmieści i będzie całkiem ładne, choć nie idealne. Jak wygląda projektowanie wnętrz i co powinno się w projekcie znaleźć?

Inwentaryzacja i wywiad to podstawa

Każdy profesjonalny projektant wnętrz rozpocznie swoją pracę od przeprowadzenia inwentaryzacji pomieszczeń, oczywiście po rozmowie ze swoim klientem. Czasem klient pierwszą rozmowę traktuje tylko jako zlecenie wykonania pracy i nie opowiada o detalach, jednak większość osób, które odwiedzają biura projektowe, już w czasie pierwszej rozmowy opowiadają o swoich oczekiwaniach. Inwentaryzacja polega na dokładnym zmierzeniu wszystkich pomieszczeń i przygotowaniu projektu architektonicznego, a jeśli projekt jest gotowy, projektant musi sprawdzić, czy nie występują w nim zmiany do stanu rzeczywistego, np. czy nie została dodana lub wyburzona ścianka działowa.

Koncepcja i projekt właściwy

Kolejny etap projektowania to stworzenie tzw. koncepcji. Na płaski rzut pomieszczeń projektant nanosi wszelkie wyposażenie, które ma znaleźć się w poszczególnych wnętrzach. Projektant ustala to ze swoim klientem, a jeśli ten nie jest pewien, na jakim wyposażeniu, czy na jakim układzie mu zależy, architekt wnętrz powinien przygotować kilka koncepcji. Kiedy koncepcja zostaje zaakceptowana, projektant ustala materiały, jakie będą wykorzystane do wykończenia pomieszczeń, a także kolorystykę pomieszczeń oraz wyposażenia. Kiedy poszczególne elementy zostają zaakceptowane, powstaje wizualizacja komputerowa.

Finalny projekt techniczny

Ostateczny efekt pracy architekta wnętrz to przygotowanie projektu technicznego – mówi nam Pani Dagmara Stacewicz, właścicielka Studia Architektury Wnętrz ATRE w Szczecinie.

Na projekcie powinno się znaleźć dokładne rozmieszczenie ścian oraz oznaczenie kontaktów, wszystkich punktów świetlnych i elektrycznych, a także przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Jeśli projekt zakłada wyburzenia albo wykonanie ścian, czy sufitów z karton gipsu, to również powinno zostać oznaczone na projekcie. Klient może oczekiwać także wykonania rysunku technicznego, który wskaże, w jaki sposób ma zostać położona podłoga drewniana, czy rozwinięcia ścian, które pokaże sposób ułożenia płytek. Dodatkowo architekt wnętrz przygotowuje rysunki techniczne mebli, które będą przygotowywane na zamówienie. Wykonanie wszystkiego w sposób samodzielny jest niemalże niemożliwe dla osoby, która nie miała nigdy do czynienia z tą branżą, dlatego, jeśli możemy sobie na to pozwolić, zdecydowanie warto skorzystać z usług studia architektury wnętrz i w przyszłości cieszyć się naprawdę zadowalającymi efektami.

śr. ocena 4 / głosów 1