Na czym polega niwelacja terenu?

Jeżeli chcemy podjąć prace budowlane, niwelacja terenu jest koniecznością. Warto wiedzieć, na czym polega cały proces i jak należy się za to zabrać. Przeczytaj, w jakich przypadkach przeprowadza się niwelację terenu. Sprawdź, jak należy zabrać się do niwelacji gruntu, z czym to się wiąże i jakie maszyny pozwolą na sprawne przeprowadzenie tego typu prac.

Kiedy przeprowadza się niwelacje terenu?

Niwelacja terenu oznacza przeprowadzenie pomiarów wysokościowych na danym terenie oraz podjęcie prac, które mają na celu poziomowanie gruntu. Przygotowanie terenu to podstawa wszelkich prac budowlanych.

Tego typu zabiegi są niezbędne przy każdym rodzaju prac budowlanych. Tyczy się to zarówno budynków użytkowych czy przemysłowych, jak i budowy dróg czy przygotowania gruntu pod parking, czy ogród.

Jak wygląda niwelacja terenu?

Pomiary wysokościowe związane są z pracą geodezyjną – specjalistyczne narzędzia pomiarowe takie jak niwelatory, tachimery i łaty geodezyjne dokonują pomiaru z dużą precyzją. Na tym etapie zostaje wyznaczona wysokość gruntów, sporządza się przebieg warstwic na mapach oraz poziome i pochyłe powierzchnie.

Kiedy pomiary zostaną już dokonane, możliwe jest planowanie prac budowlanych, dzięki którym teren zostanie wyrównany. Zaawansowanie robót zależy od budowy. Często niezbędne jest wykorzystanie ciężkich maszyn.

Plac pod budowę należy starannie wyrównać. Odpowiednio płaski plac zagwarantuje stabilność obiektu, który chce się postawić. Niwelacja daje także duże możliwości co do kształtowania terenu. Tego typu prace powinny być przeprowadzane przez specjalistów, którzy znają się dobrze na rzeczy i wykonają solidną pracę – tłumaczy specjalista z firmy Wronkop.

Kiedy usunie się nadmiar gruntu i pozbędzie się wzniesień, przychodzi  czas na wyrównanie oraz zagęszczenie gruntu. Tutaj przydatne będą walce, płyty wibracyjne lub równiarki.

Czy do przeprowadzenia niwelacji terenu potrzebne jest zezwolenie?

Należy pamiętać, że niwelacja terenu, sama w sobie, nie jest zaliczana do prac budowlanych – nie trzeba mieć zatem specjalnego pozwolenia. To jednak dotyczy przypadku, w którym chodzi o modyfikację terenu – na przykład, kiedy w celu usunięcia nadmiaru wody z działki dokonuje się tego typu prac. Wtedy zezwolenie jest całkowicie zbędne.

Sytuacja ulega zmianie, jeżeli niwelacja jest etapem przygotowawczym pod rozpoczęcie prac budowlanych,  tego typu działanie, bez otrzymania odpowiedniej zgody, może zostać potraktowane jako samowolka budowlana – nie można o tym zapominać.

śr. ocena 5 / głosów 5