Na czym polega czyszczenie studni?

Jakość wody w gospodarstwie domowym, zaopatrującym się w wodę ze studni, zależy w dużej mierze od stanu studni. Niezbędne jest jej regularne czyszczenie i dezynfekowanie. Dzięki tym czynnościom nie tylko usuniemy niektóre fizyczne zanieczyszczenia, lecz również uzyskamy informacje na temat tego, czy woda jest zdatna do użytkowania, po wykonaniu badania wody. Sprawdź, na czym polega czyszczenie studni?

Właściwie wyczyszczona studnia pozwala utrzymać wysokiej jakości wodę, przeznaczoną do spożycia.

Warto zdać sobie sprawę, że proces zanieczyszczania się wody w studni jest procesem naturalnym. Napływająca wraz z wodą gleba tworzy warstwę mułu, będącego pożywką dla bakterii, a na ścianach studni i instalacji powstaje warstwa biofilmu. Jest on siedliskiem niebezpiecznych związków, pogarszających jakość wody oraz zmniejszających wydajność studni. Jak zatem przebiega czyszczenie studni?

Proces czyszczenia

Czyszczenia oraz dezynfekcji studni powinniśmy dokonywać raz w roku.

Proces czyszczenia przebiega w kilku etapach. Pierwszym będzie wypompowanie zalegającej wody ze studni. Następnie należy wybrać warstwę mułu oraz osadów, oczyścić studnię mechanicznie za pomocą szczotkowania. Aby dezynfekcja była dokładna i skuteczna, po czyszczeniu mechanicznym studnię należy oczyścić chemicznie.

Kolejne etapy czyszczenia studni to wykonanie podsypki żwirowej żwirem filtracyjnym, zdezynfekowanie studni, dezynfekcja instalacji wody pitnej w budynku oraz zdezynfekowanie wody studziennej po wykonaniu usługi.

Często niezbędne okazuje się także uszczelnieni studni szybkoschnącym materiałem cementowym.

Decydując się na budowę studni głębinowej, warto zdać się na profesjonalistów. Specjaliści z firmy H2O Studnie Głębinowe wykonują odwierty z najwyższą starannością i dokładnością.

Wskazania do czyszczenia

Dzięki czyszczeniu studni pozbędziemy się z wody zanieczyszczeń biologicznych oraz chemicznych, zwiększymy wydajność studni, zachowamy czystość mikrobiologiczną wody, poprawimy jej smak, zapach oraz barwę. Oprócz corocznego czyszczenia studni, czynność tę należy wykonywać każdorazowo, gdy tylko:

  • woda w studni staje się mętna
  • zmienia się jej smak oraz zapach
  • gdy pozostawia nalot na armaturze
  • gdy skór po umyciu woda jest podrażniona
  • gdy woda zostawia rdzawe ślady na praniu
  • gdy studnia przez dłuższy czas była nieużywana
śr. ocena 5 / głosów 5