montaż okien

Na czym polega ciepły montaż okna?

Obecnie produkowana jest stolarka okienna o coraz lepszych parametrach, jednak bez odpowiedniego montażu nawet przez najlepsze okna z pomieszczeń może uciekać ciepło. Dokładnie tak samo jest z balkonowymi, czy tarasowymi drzwiami. Najbardziej narażonym punktem na utratę ciepła jest punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną budynku. By uniknąć niekontrolowanej ucieczki ciepła z wnętrz, warto zastosować tzw. ciepły montaż. Na czym on polega?

Dlaczego lepiej postawić na trójwarstwowy montaż okien?

Zasadniczym materiałem, który uszczelnia fachowo okna, jest piana poliuretanowa. Jeśli jednak nie zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, traci swoje izolacyjne właściwości, gdyż kiepsko znosi działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli montaż nie zostanie przeprowadzony fachowo, po pewnym czasie z pewnością na styku okna ze ścianą pojawi się wilgoć. Ta z kolei może przyczynić się do powstawania pleśni lub łuszczenia się farby, a nawet tynku. Pianka poliuretanowa z czasem zacznie się odspajać, tworząc szczelinę. Dlatego właśnie zdecydowanie lepiej postawić na trójwarstwowy montaż okien, czyli ciepły montaż okien. Choć ciepły montaż okien jest droższy, bo wykorzystuje się do niego kilka materiałów i trwa przy tym dłużej, wybierając tę technikę, w przyszłości bez wątpienia zaoszczędzimy na ogrzewaniu. W końcu nowe okna to wydatek na wiele lat i tak też należy na ten zakup patrzeć.

Warstwy w ciepłym montażu okien

Jak mówią nam specjaliści z firmy TORYS z Lublina, przy ciepłym montażu okien stosuje się trzy różne materiały, zawsze w odpowiedniej kolejności. Wewnętrzna warstwa to paroszczelna taśma (taśmy większości producentów oznaczane są na całej długości jako windows tape inside). Oddziela ona izolację termiczną, którą stanowi pianka poliuretanowa, od klimatu, który panuje wewnątrz obiektu. Tak – wewnątrz, to nie pomyłka. W różnych pomieszczeniach (nie tylko kuchniach i łazienkach) może gromadzić się wilgoć, a nam zależy na zabezpieczeniu pianki montażowej przed wilgocią. Środkowa warstwa to właśnie nasza pianka poliuretanowa. Dobrej jakości pianka poliuretanowa od sprawdzonych producentów jest izolacją termiczną i akustyczną jednocześnie. Zewnętrzną warstwę trójwarstwowego montażu okien stanowi paro przepuszczalna taśma (windows tape outside), która z kolei chroni piankę poliuretanową przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, pozwalając jednocześnie na odpływ wilgoci na zewnątrz. Wykonując ciepły montaż okien, kierujemy się zasadą: szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz.

śr. ocena 5 / głosów 1