bateria umywalkowa

Na co zwracać uwagę przy wyborze baterii umywalkowych?

Bateria umywalkowa jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów wykończenia łazienki. Obecnie w sklepach z armaturą łazienkową otrzymujemy do wyboru bardzo dużo różnego rodzaju baterii umywalkowych, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także sposobem montażu oraz sposobem, w jaki z nich korzystamy. Wybór jest tak duży, ze wielu klientów może mieć problem z podjęciem ostatecznej decyzji. W naszym artykule postaramy się nieco pomóc w wyborze optymalnego rodzaju baterii umywalkowej wskazując, jakie mamy dokładnie możliwości. Zachęcamy do lektury!

Wybór konkretnego rodzaju baterii łazienkowej

W pierwszej kolejności musimy się zdecydować na to, jaki dokładnie rodzaj baterii umywalkowej będzie dla nas najlepszy, przede wszystkim, jaki będzie nam się najbardziej podobał estetycznie i jaki będzie najbardziej pasował do innych elementów aranżacji wnętrza. Sposób zamontowania baterii umywalkowej jest w tym wypadku sprawą drugorzędną, ponieważ większość osób i tak w trakcie montażu korzysta z usług specjalistów i to oni powinni dać sobie radę z zamontowaniem takiej baterii, jaka nam się po prostu najbardziej podoba.

Powinniśmy przy tym jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół. W przypadku wykańczania łazienki od początku do końca, nie będzie to żadnym problemem, natomiast jeśli montaż nowej baterii umywalkowej jest głównym lub jednym z niewielu wymienianych elementów, wtedy, żeby nie doprowadzić do konieczności zerwania podczas montażu ze ścian płytek i podprowadzenia większego remontu, który może objąć również rozkuwanie ścian w celu poprawy całej hydrauliki, nie powinniśmy się decydować na baterię podtynkową. Lepszym rozwiązaniem będzie wtedy zdecydowanie się na baterię nablatową lub na montowaną natynkowo baterię ścienną. Ta druga możliwość jest polecana szczególnie w starszym budownictwie, w którym bardzo często stosowano taki sposób montażu i teraz wymiana baterii będzie polegała jedynie na zastąpieniu jednej baterii drugą.

Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z armaturą łazienkową Ceramed: Baterie podtynkowe, pomimo nieco trudniejszego ich montażu, znajdują jednak bardzo dużo klientów. Oczywiście w większości są to klienci, którzy kompletują armaturę do wykańczania nowej łazienki, a nie do remontowania starej. Baterie podtynkowe po prostu bardzo ładnie się zawsze prezentują i są w tej chwili bardzo modne. Ich zastosowanie umożliwia także zakrycie całej instalacji hydraulicznej, dzięki czemu nic nie zaburza wyglądu łazienki.

Sposób odkręcania wody

Wybierając baterie umywalkową do swojej łazienki musimy się także zdecydować na sposób odkręcania w niej wody. Mamy do wyboru albo baterie dwuuchwytowe, albo baterie jednouchwytowe. Te pierwsze są wybierane przede wszystkim ze względów estetycznych. Współczesne baterie z dwoma pokrętłami po prostu odznaczają się bardzo ciekawym wyglądem. Ich wadą jest natomiast to, że podczas ich stosowania marnuje się nieco więcej wody, ponieważ zanim zaczniemy myć ręce, najpierw musimy sobie dobrze dostosować temperaturę strumienia wody. Baterie jednouchwytowe są znacznie wygodniejsze i naprawdę pozwalają ograniczyć zużycie wody. Innym rodzajem baterii umywalkowych są baterie sensoryczne, które uruchamiają wodę pod wpływem przybliżenia rąk do czujnika. Ten rodzaj baterii łazienkowych stosowany jest jednak przede wszystkim w łazienkach publicznych.

Wygląd baterii umywalkowej, czyli rodzaj zastosowanej powłoki

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru baterii umywalkowej jest rodzaj zastosowanej do jej wykończenia powłoki. To kryterium ma już jednak tylko znaczenie estetyczne. Do wyboru mamy trzy główne możliwości: baterie z powłoką błyszczącą, baterie z powłoką chromową lub baterie z powłoką wykonana ze stali szczotkowanej. Wybór konkretnego rodzaju powinien pozwolić dopasować baterię umywalkową do innych zastosowanych elementów armatury.

śr. ocena 5 / głosów 1