Na co można przeznaczyć wiatę łukową?

Wiata łukowa różni się od innych podobnych konstrukcji tym, że znakomicie zabezpiecza przed deszczem i wiatrem. Nie powinno więc dziwić, że cieszy się ona sporą popularnością. Wybierają ją m.in. klienci rozważający stworzenie przydomowego garażu lub małego miejsca do składowania artykułów. W jaki sposób można wykorzystać wiatę łukową? Co warto wiedzieć o takiej konstrukcji?

Więcej niż garaż

Wiata łukowa znakomicie sprawdzi się na przykład w roli garażu. Jednak trzeba brać pod uwagę, że to rozwiązanie rekomendowane jest w przypadku większych działek, bo taka wiata – choć wykonana ze stali – nie jest tym samym, co popularny „blaszak”. Ma ona z reguły większe gabaryty i jest przystosowana do garażowania większych pojazdów i maszyn. Z tego powodu znajduje zastosowanie w branży rolniczej i sprawdza się do przechowywania ciągników, snopowiązałek itd. Dobrze spełni także funkcję garażu dla maszyn budowlanych (np. betoniarki) oraz dla innego sprzętu ciężkiego, zabezpieczonego przed korozją.  Można wybrać wersję otwartą od frontu lub zdecydować się na model wiaty
z bramą garażową.

Do przechowywania produktów i sprzętu

Istotnymi zaletami wiaty łukowej są łatwość montażu oraz mało skomplikowana konstrukcja. Dzięki temu ma ona bardzo uniwersalne zastosowanie. Ze względu na swój opływowy kształt zapewnia bardzo dobrą ochronę przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. To między innymi ze względu na te plusy wiata łukowa sprawdzi się także do przechowywania zbiorów rolnych, snopów siana, niektórych artykułów spożywczych, sprzętu naprawczego itd. Możliwości jest sporo.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Agronat:

Oczywiście taka konstrukcja nie będzie doskonale izolować termicznie zgromadzonych wewnątrz przedmiotów i zasobów, ale na pewno zabezpieczy je przed krótkotrwałym działaniem czynników zewnętrznych.

Zaawansowana opcja – większa hala łukowa

Bardziej wymagający użytkownicy z pewnością docenią możliwości, jakie daje hala łukowa. W takim zamkniętym i trwale osadzonym budynku gospodarczym można bez przeszkód składować każdego rodzaju płody rolne, garażować maszyny rolnicze oraz przetrzymywać zwierzęta hodowlane.

Orientacyjna szerokość łuku w takiej hali wynosi ok. 10 metrów, a wysokość w najwyższym punkcie osiąga wartość 5,5 metra. Dobrej jakości hale łukowe są wykonane z certyfikowanych materiałów hutniczych. Mimo sporych rozmiarów montowanie konstrukcji jest bardzo łatwe i można to zrobić nawet bez odpowiedniego przygotowania technicznego.

Z zalet hali łukowej korzystają między innymi rolnicy prowadzący średnie i większe gospodarstwa rolne.

W przypadku decyzji o postawieniu takiego budynku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto więc skorzystać z ofert zaufanych firm specjalizujących się w dostarczaniu wysokiej jakości elementów do hali łukowych. Takie przedsiębiorstwa zazwyczaj dają możliwość zamówienia projektu budowlanego do celów urzędowych.

śr. ocena 5 / głosów 5