budynek sciany warstwowe zastosowanie

Możliwości wykorzystania budynków z płyty warstwowej

Płyta warstwowa jest materiałem, który służy głównie do obudowy dachów oraz ścian budynków. Składa się z rdzenia z termoizolacją w blaszanych okładzinach i jest materiałem osłonowym. Obecnie rynek oferuje płyty z rdzeniem z wełny mineralnej i poliuretanu oraz ze styropianu. Płyty mogą różnić się od siebie parametrami izolacyjności, a także wagą i reakcją na ogień. Ciągły rozwój technologii sprawił, że termoizolacyjne płyty warstwowe dzięki szerokiemu zastosowaniu zaczęły zastępować tradycyjne rozwiązania w budownictwie przemysłowym. Jakie są najczęstsze sposoby wykorzystania budynków z płyty warstwowej?

Hale magazynowe z płyty warstwowej

Budynki z płyty warstwowej są wykorzystywane bardzo często jako nowoczesne hale magazynowe, sportowe oraz przemysłowe. Jedną z głównych przyczyn takiego zastosowania jest krótki czas wykonania budynku w przeciwieństwie do tradycyjnych technologii. Budynki z płyty warstwowej, które służą jako hale magazynowe, można w szybki sposób przebudowywać, zachowując przy tym ich wygląd oraz kolorystykę.

Problemu nie sprawi także wyposażenie hali w dodatkowe elementy, takie jak np. brama garażowa. Hale magazynowe wykonane z płyt warstwowych mają różnorodną konstrukcję dachu i ścian, która uzależniona jest od przeznaczenia budynku.

Pawilony z płyty warstwowej

Płyty warstwowej używa się bardzo często do budowania pawilonów. Są to przenośne obiekty, wykonane na ramie ze stalowej konstrukcji.

Jak mówi jeden z pracowników firmy RAMAL, która specjalizuje się w budowie obiektów z płyty warstwowej:

Z płyty warstwowej można skonstruować pawilony handlowe, biurowe, gastronomiczne, czy też socjalne. Jest to znakomite rozwiązanie, ponieważ takie budynki o niewielkiej powierzchni można w prosty sposób przenosić. Nie generuje to także wysokich kosztów. Ponadto, postawione w ten sposób budynki będą bardzo funkcjonalne, a zarazem estetyczne. Pawilony z płyty warstwowej mogą służyć także jako stróżówka lub składownia, np. na placu budowy.

Budynki z płyty warstwowej w budownictwie rolniczym

Z płyt warstwowych w szybkim czasie można zbudować budynek gospodarczy o dużej powierzchni, który będzie wystarczająco trwały. Jeśli do budowy zostaną dobrane odpowiednie płyty warstwowe, będą stanowiły barierę przeciwpożarową, dzięki posiadaniu rdzenia odpornego na wysokie temperatury.

Budynki z płyty warstwowej są lekkie, więc nie ma konieczności zagęszczania gruntu na słabym jakościowo terenie. W przypadku tradycyjnej budowy, zagęszczenie generuje wysokie koszty. W przypadku budowy z użyciem płyty warstwowej, można takich kosztów uniknąć.

Obecnie istnieje wiele możliwości, aby odpowiednio zagospodarować budynki zbudowane z płyty warstwowej. Poza obiektami o dużej powierzchni, które można wykorzystać jako hale magazynowe czy sportowe, powstaje coraz więcej niewielkich pawilonów spełniających m.in. funkcje biurowe i gastronomiczne.

śr. ocena 5 / głosów 3