Minikoparki

Możliwości użytkowe minikoparek

Wykonywanie różnego rodzaju wykopów, a następnie ładowanie urobku na środki transportu to jedne z najbardziej podstawowych prac na niemalże każdym placu budowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy niemożliwe jest ich wykonanie przy pomocy standardowej koparki – wynika to między innymi z jej dużych rozmiarów. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie minikoparek. Jakie są zalety tych sprzętów, do jakich prac się ich używa?

Czym jest minikoparka i jakie są jej zalety?

Jak sama nazwa wskazuje, minikoparka to mniejszy wariant standardowej koparki, posiadający wszystkie jej funkcje, jednak wyróżniający się parametrami technicznymi.

– Najważniejszą różnicą między koparką i minikoparką są wymiary, maszyny drugiego rodzaju są, rzecz jasna, dużo mniejsze od zwykłych koparek – mówi przedstawiciel firmy Mobil SerwisZ tej różnicy wynikają kolejne. Mniejsze wymiary to mniejsza moc i udźwig, jednocześnie jednak minikoparki odznaczają się lepszą mobilnością i mogą pracować w trudniejszych warunkach terenowych, niż koparki pełnowymiarowe. Przykładowo stosuje się je w wąskich przestrzeniach między istniejącymi budynkami. Małe maszyny są rzecz jasna tańsze, zarówno jeśli chodzi o koszty zakupu, jak i koszty konserwacji, co przekłada się na również na niższe koszty wynajmu. Podobnie jak standardowe koparki, minikoparki mogą być wyposażane w wymienny osprzęt, dzięki czemu poszerza się ich funkcjonalność.

Możliwości minikoparek

Podobnie jak pełnowymiarowe koparki, minikoparki mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac ziemnych, między innymi:

  • Wykopów – obejmuje to wykopy pod fundamenty budynków i ogrodzeń, pod instalacje wodociągowe, gazowe, elektryczne i inne, szamba oraz kostkę brukową. Istotną zaletą minikoparek w tych zadaniach jest ich większa mobilność oraz precyzja działania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie ze względu na ograniczoną ilość miejsca, istniejącą zabudowę, trudny teren lub okoliczną roślinność niemożliwe jest wykorzystanie cięższego sprzętu.
  • Usuwania korzeni drzew – to praca niezbędna w przygotowaniu placu pod budowę. Korzenie wyciętych drzew należy usunąć, żeby upewnić się, że nie będą one stanowić przeszkody dla dalszych prac oraz zagrożenia dla stabilności budynku
  • Wyrównania i formowania terenu – niezbędne zarówno przy pracach budowlanych, jak i po ich zakończeniu, na etapie planowania i zagospodarowania przestrzeni wokół istniejących budynków. Odpowiednio uformowany teren jest niezbędnym podłożem dla ogrodów i nawierzchni z kamienia, kostki, etc.
śr. ocena 5 / głosów 1