wykładziny dywanowe

Montaż wykładziny krok po kroku

Ułożenie wykładziny to jeden ze sposobów wykończenia podłóg. Produkowana jest ona z różnych materiałów, które mogą być odporne na zabrudzenia i doskonale tłumić hałas z zewnątrz. Wykładziny są dostępne także w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu mogą stać się ważnym elementem dekoracji wnętrza. Montaż wykładziny podłogowej nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, szczególnie jeśli przestrzega się kilku zasad. Jak on przebiega krok po kroku? Sprawdź.

Wykładzina – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Posadzka wykładzinowa to prosty i szybki sposób na wprowadzenie do wnętrza zupełnie nowej jakości. Oprócz licznych walorów estetycznych, wykładziny produkowane są z materiałów, które są odporne na wiele zabrudzeń. Wyróżnia się:

  • wykładziny dywanowe – wykonane z surowców naturalnych (np. bawełna) lub syntetycznych (akryl),
  • wykładziny PVC – charakteryzujące się łatwością w czyszczeniu i konserwacji.

„Montaż wykładziny podłogowej można powierzyć specjalnej firmie bądź wykonać go samodzielnie w domu. Nie jest to skomplikowana czynność, wystarczy zaopatrzyć się w ostry nożyk
i odpowiednie do tego rodzaju prac taśmy”
– instruuje ekspert z firmy Robin.

Jak położyć wykładzinę?

Montaż wykładziny wydaje się łatwym zadaniem. Aby je zrealizować, nie potrzeba specjalnych akcesoriów i urządzeń. Należy jednak pamiętać, że praca musi zostać wykonana z dbałością, gdyż nawet drobne niedoskonałości będą bardzo rzucać się w oczy.

Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie całej powierzchni i zakup odpowiednich materiałów. Najlepiej wybrać wykładzinę o takiej szerokości, żeby podczas pracy pojawiło się jak najmniej łączeń. Oprócz właściwego materiału (wykładziny) należy zaopatrzyć się w dobrej jakości taśmę dwustronną montażową. Sam proces montażu można opisać w kilku krokach:

  1. Przygotowanie podłoża. Miejsca, na których kładziona będzie wykładzina, powinny być odkurzone i odtłuszczone. Zapobiegnie to odklejaniu się taśmy od podłoża,
  2. Rozłożenie pasów wykładziny. Powinno się zawsze sprawdzić, czy obliczenia były poprawne i materiału wystarczy na całą podłogę. Można przy okazji rozplanować sobie miejsca wykonania ewentualnych łączeń,
  3. Rozmieszczenie taśmy dwustronnej. Należy w odpowiednich odstępach naklejać na podłogę paski taśmy klejącej,
  4. Przyklejenie wykładziny. To już ostatni etap montażu wykładziny. Produkt należy układać równo na powierzchni, dociskając w miejscach, gdzie znajduje się taśma.

Wykładziny są dobrym sposobem na wykończenie podłogi w wielu pomieszczeniach, w tym w przestrzeni publicznej. Większość typów wykładzin nie wymaga przeprowadzania specjalnej konserwacji. Wystarczy jednak pamiętać o ich odkurzaniu i myciu, tak jak zwykłej podłogi.

śr. ocena 5 / głosów 1