Montaż pieca C.O. krok po kroku

Paliwa stałe, czyli przede wszystkim węgiel, to najpowszechniej stosowane źródło ciepła w Polsce – używa się ich do ogrzewania blisko 70% gospodarstw domowych. Współcześnie produkowane kotły do ich spalania to nowoczesne urządzenia charakteryzujące się bardzo wysoką wydajnością i niską emisją spalin, dlatego też zaleca się wymienić nimi kotły starszych generacji. Jak wygląda montaż takiego urządzenia?

Montaż kotła – samemu czy z pomocą specjalisty?

Starsze kotły, potocznie nazywane „kopciuchami” to urządzenia o dość prostej konstrukcji, których podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania nie sprawia większych trudność. Problem w tym, że w ciągu ostatnich kilku lat kotły węglowe przeszły sporą ewolucję, a ich budowa znacznie się skomplikowała. Zostały one między innymi wyposażone w sterownik odpowiadający na regulowanie pracy wentylatora czy podajnika paliwa. Ich prawidłowy montaż wymaga uprawnień elektrycznych, zalecana jest również znajomość budowy i obsługi tych urządzeń. Dlatego do montażu kotłów najlepiej zatrudnić wykwalifikowanego fachowca.

Krok pierwszy montażu – wymiary kotłowni

Pomieszczenie, w którym ma zostać zainstalowany kocioł, powinno posiadać odpowiednie wymiary – ma to znaczenie ze względu na obsługę i konserwację urządzenia, zbyt mała kotłownia uniemożliwi łatwy dostęp do niego. Dlatego pierwszy krokiem w montażu jest sprawdzenie, czy kotłownia jest dostatecznie duża.

Krok drugi – sprawdzenie stanu izolacji przeciwwilgociowych

Kotły są wrażliwe na wilgoć, która powoduje korozję ich elementów.

Nadmierne zawilgocenie kotłowni, które jest dość częstym zjawiskiem w starszych budynkach, przyspiesza ten proces i powoduje, że z czasem komponenty kotła ulegają zniszczeniu – mówi specjalista firmy Kotły Jańczak – Aby tego uniknąć, zalecane jest wymienienie izolacji przeciwwilgociowej, jeśli po opadach kotłownia ulega zalaniu. Jeśli jest to niemożliwe, należy rozważyć umieszczenie kotła w innym miejscu.

Krok trzeci – podłoże dla kotła

Niekiedy do prawidłowego montażu kotła konieczne jest wykonanie specjalnego, dobrze wypoziomowanego podestu, na którym stanie urządzenie. Podest taki zwykle ma wysokość od 20 do 50 mm.

Krok czwarty – podłączenie kotła

Po umieszczeniu kotła na przygotowanym podeście, monter przystępuje do podłączenia urządzenia do przewodu dymowego oraz instalacji grzewczej, a także – jeśli istnieje takie zapotrzebowanie – do podgrzewacza wody do mycia.

Krok piąty – przygotowanie instalacji

Ostatnim etapem prac jest montaż dodatkowego oprzyrządowania kotła, przede wszystkim sterownika, a także płukanie, napełnianie i odpowietrzanie instalacji cieplnej. Te ostatnie prace są bardzo istotne, ponieważ nieprawidłowe odpowietrzenie instalacji grzewczej powoduje problemy z ogrzewaniem i przyspiesza korodowanie instalacji od wewnątrz.

śr. ocena 5 / głosów 6