Montaż fotowoltaiki krok po kroku

Widok zamontowanych na dachach domków jednorodzinnych czy budynków biurowych paneli fotowoltaicznych w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bowiem bardzo dobrą inwestycją, która może się zwrócić już po zaledwie kilku latach użytkowania. W naszym artykule opiszemy, w jaki sposób dobiera się miejsce montażu paneli słonecznych oraz na czym polega krok po kroku ich montaż.

Precyzyjne zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej kluczem do sukcesu

Chcąc zamontować na dachu swojego domu instalację fotowoltaiczną, dzięki której będziemy mogli samodzielnie produkować pochodzącą ze słońca energię elektryczną, konieczne jest nawiązanie współpracy z firmą, która zajmie się zaplanowaniem całej instalacji oraz doborem właściwej mocy zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Jednym z najbardziej cenionych dostawców fotowoltaiki na rynku w Polsce jest firma piTern. Dzięki nawiązaniu z nią współpracy, będziemy mieli dobraną taką moc paneli słonecznych, która będzie najlepiej dostosowana do potrzeb naszego domu lub firmy.

Oprócz mocy zastosowanych paneli fotowoltaicznych, bardzo ważne jest także miejsce ich zamontowania. Zazwyczaj panele montuje się na dachu budynku lub na jego elewacji, ponieważ tam mają najlepszy dostęp do promieni słonecznych oraz nikomu nie przeszkadzają. Na terenie działki montuje się je tylko w ostateczności, ponieważ tam zwykle jest szkoda na nie miejsca, a poza tym trudniej jest tam znaleźć taką przestrzeń, która nie jest zacieniona. Podczas planowania miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych bierze się oczywiście pod uwagę to, gdzie będą miały zapewniony najlepszy dostęp do promieni słonecznych.

Która strona domu jest najlepsza do montażu paneli słonecznych?

Panele słoneczne najczęściej są montowane na południowej stronie dachu, ponieważ tam mają najdłuższy dostęp do słońca. Ze względu na pozorny ruch słońca po nieboskłonie, żeby nieco wydłużyć czas, w którym promienie słońca docierają do paneli, montuje się je pod kątem około 30-40o do poziomu. Ustawienie paneli pod kątem pozwala także na uniknięcie ich zabrudzeniu. W przypadku braku możliwości instalacji fotowoltaiki na południu, zadowalające efekty można osiągnąć poprzez zamontowanie paneli w kierunku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim, pod nieco większym kątem.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Po dokładnym zaplanowaniu całej instalacji można przystąpić do montażu wszystkich niezbędnych elementów konstrukcji. Zazwyczaj czynności montażowe nie trwają dłużej niż 1 dzień. Sposób montażu na dachu paneli słonecznych jest dobrany bezpośrednio do rodzaju znajdującego się na nim pokrycia. Zazwyczaj panele są montowane za pomocą klamer na aluminiowych profilach, a cała instalacja jest przykręcana bezpośrednio do krokwi. Inaczej panele fotowoltaiczne są montowane, jeżeli na dachu znajdują się dachówki ceramiczne. Wtedy monter musi nieco unieść dachówki, podłożyć pod nie tzw. łapy (czyli uchwyty) i bezpośrednio do nich przykręcić profile aluminiowe wraz z panelami fotowoltaicznymi. Jak więc widać instalacja paneli słonecznych nie jest skomplikowana i nie wiąże się z dużą ingerencją w zamontowane pokrycie dachowe.

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej

Po montażu paneli fotowoltaicznych na dachu konieczne jest jeszcze ich podłączenie do sieci. W tym celu należy zgłosić do Zakładu Energetycznego fakt zakończenia montażu całej instalacji, a w trakcie maksymalnie 30 dni zakład wymieni nam zainstalowany licznik na dwukierunkowy, sprawdzi czy panele są właściwie zamontowane i wyda zgodę na ich użytkowanie.

śr. ocena 5 / głosów 5