Modułowe szyby dźwigowe – zalety innowacyjnej technologii

Według wytycznych Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, w dźwigi wyposażone muszą być budynki użyteczności publicznej, wielorodzinne, a także mający dwie lub więcej kondygnacji nadziemnych budynek opieki zdrowotnej i budynek opieki społecznej. Starsze budynki, które nie musiały spełniać tych norm, można w prosty sposób wyposażyć w windę, korzystając z modułowych szybów dźwigowych. Ta technologia pozwala dobudować windę w niemal każdym obiekcie. Poznaj jej zalety.

Jak są skonstruowane modułowe szyby dźwigowe?

Tradycyjnie, wznosząc obiekt wielokondygnacyjny, z góry przewidywano ulokowanie i konstrukcję dźwigu, a szyb stanowił integralną część budynku. Jeśli go nie zaplanowano, możliwości instalacji dźwigu były mocno ograniczone. Modułowe szyby dźwigowe powstały po to, aby można było szybko i niskim kosztem wyposażyć w windę obiekt budowlany, nawet kilkusetletnią kamienicę, który do tej pory w dźwig wyposażony nie był, a tym samym zapewnić osobom korzystającym z budynku komfort i ułatwić im życie.

Tradycyjny spawany szyb montowany był w budynku jako gotowa w całości konstrukcja. Wymagało to użycia do montażu ciężkiego sprzętu. Dzięki zastosowaniu technologii skręcanych modułów można znacząco przyspieszyć czas realizacji projektu, a także obniżyć jego koszty przez zastosowanie do montażu niewielkich urządzeń dźwignicowych. Skręcenie poszczególnych modułów ze sobą pozwoli zbudować szyb pasujący do najczęściej stosowanych na rynku dźwigów.

Modułowe szyby dźwigowe pozwalają na stworzenie od 2 do 5 przystanków. Całość jest bezpieczna, solidna i estetyczna, a komfort użytkowania nie odbiega od tradycyjnej windy. Zabudowa z lekkiej płyty warstwowej dającej dobrą izolację termiczną pozwala na jej szybką wymianę w przypadku poddania budynku gruntownemu remontowi.

Zalety modułowych szybów dźwigowych

Mocne strony tego rozwiązania nie kończą się na bezpieczeństwie i estetyce. Bardzo istotny jest fakt, że do zainstalowania modułowego szybu dźwigowego wymagana jest jedynie nieznaczna ingerencja w konstrukcję budynku, a to oznacza, że w windę może być wyposażony niemal każdy obiekt!

Ustandaryzowanie modułów oraz powtarzalność jednego projektu szybu dla wielu dźwigów pozwala znacząco skrócić czas projektowania nie tylko szybu, ale całej windy w istniejącym już budynku. Pozwala to także obniżyć koszty opracowania dokumentacji dla klienta.

Elastyczność rozwiązania, szybkość i niewielkie koszty, a także estetyka sprawiają, że modułowe szyby dźwigowe sprawdzają się nie tylko w obiektach, które powstały bez windy, ale też w nowo wznoszonych budowlach. Można się spodziewać, że ta innowacyjna technologia będzie rozwijana i coraz częściej wykorzystywana przez deweloperów. Projekt, przygotowanie dokumentacji, profesjonalny montaż i serwis modułowego szybu dźwigowego można powierzyć firmie Elwiko.

śr. ocena 5 / głosów 5