plyty-z-onyksu

Metody zastosowania płyt z onyksu

Onyks jest kamieniem półszlachetnym, odmianą chalcedonu. Onyksy naturalne należą do skał rzadkich, które powstają w pogazowych skałach wulkanicznych, natomiast onyksy sztuczne są produkowane na bazie agatów. To kamień znany już w starożytności – już wtedy uznawany był za szczególnie wyjątkowy. Wielu z nas onyksy kojarzy głównie z wyrobami jubilerskimi, jednak ich zastosowanie jest dużo szersze.

Zastosowanie płyt z onyksów w aranżacji wnętrz

Płyty z onyksów wykorzystywane są przede wszystkim do eleganckiej i naprawdę wyjątkowej aranżacji wnętrz. Okładziny ścienne z onyksu prezentują się doskonale w każdym pomieszczeniu, a najchętniej dekorujemy nimi ściany w naszych salonach, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, ale także część ścian w łazienkach czy kuchniach. Płyty z onyksu, odpowiednio zabezpieczone, nadają się także do obudowy domowych kominków.

Z płyt z onyksu wykonuje się również blaty mebli, blaty łazienkowe, na których oparte są umywalki, czy parapety wewnętrzne – mówi nam przedstawicielka firmy Metamar Polska z Woli Mrokowskiej.

Onyks wykorzystywany jest też do dekoracji i obudowy lad czy kontuarów w przestrzeniach komercyjnych, na przykład w recepcjach eleganckich hoteli.

Wyjątkowy materiał, który przepuszcza światło

Onyksy dobrej jakości charakteryzują się dużą przepuszczalnością światła. Architekci wnętrz bardzo cenią tę cechę – kamień może być podświetlony, co wydobywa piękny i unikatowy rysunek płyty. O podświetlonych płytach z onyksu można powiedzieć, że są naturalnym dziełem sztuki. Nawet kilkucentymetrowa płyta z onyksu może pięknie przepuszczać światło. Płyty mogą mieć niejednolite zabarwienie, przez co wzory na ich powierzchni są jeszcze bardziej efektowne.

Pielęgnacja dekoracji z onyksu

Onyks to materiał trwały, jednak wymaga wyjątkowej dbałości, co należy podkreślić. Powinniśmy go czyścić miękką wilgotną szmatką i impregnować jeśli decydujemy się użyć go na blaty. Nie należy do tego używać silnych środków czyszczących, szczególnie tych o kwasowym odczynie. Delikatne mydło jest wystarczające, wszelkie środki do szorowania typu kamień i rdza są zabronione – w przypadku pielęgnacji wszystkich kamieni

Podsumowując: zasady pielęgnacji powierzchni z onyksu nie są wcale skomplikowane. Nie należy więc bać się onyksowych dekoracji w naszych domach i mieszkaniach, a wręcz przeciwnie, warto inwestować w te przepiękne elementy.

śr. ocena 0 / głosów 0