Metody natryskiwania betonu. Metoda sucha i mokra

Beton natryskowy to nazwa konkretnej technologii i wykorzystywanego do niej materiału, inaczej torkretu. To materiał wykorzystywany do wielu różnych prac z zakresu budowy, wykończenia i renowacji budowlanych konstrukcji. Beton natryskowy jest wykorzystywany do wykonywania napraw, wzmocnień i ochronnych okładzin. W naszym artykule omówimy metody natryskiwania betonu i przyjrzymy się bliżej konkretnemu produktowi z kategorii torkretu.

Torkret suchy i mokry

Metoda sucha jest stosowana przede wszystkim do uzupełniania konstrukcji budowlanych betonowych i żelbetowych. Sucha mieszanka torkretu jest transportowana strumieniem sprężonego powietrza do natryskowej dyszy, w której miesza się z wodą. Dzięki specjalnemu zaworowi w dyszy możliwe jest regulowanie ilości wody dostarczanej do mieszanki suchego produktu. Pozwala to na uzyskiwanie mieszanek o różnych gęstościach. Jak sugeruje nazwa, w przypadku torkretu mokrego mieszanka jest przygotowywana wcześniej, przed aplikacją. Gotowa mieszanka betonu natryskowego jest transportowana pompą ślimakową do wylotowej dyszy, z której jest pneumatycznie wyrzucana. Metoda mokre sprawdza się szczególnie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna aplikacja mieszanki oraz w obiektach i miejscach, gdzie nie można sobie pozwolić na żadne zapylenie.

Przykład betonu natryskowego

Omawiając materiały w rodzaju torkretu najlepiej przyjrzeć się konkretnemu produktowi. Wybraliśmy produkt firmy Immerbau z Poznania, beton natryskowy Immercret ZT 45/8. To beton natryskowy do naprawy konstrukcyjnej i niekonstrukcyjnej powierzchni betonowych, żelbetowych, kamiennych, murowych i skalnych, może być również wykorzystywany do odbudowy otuliny prętów zbrojeniowych. Może być stosowany na powierzchniach pionowych i sufitowych, a grubość warstwy w jednym cyklu to 40-120 mm; łączna grubość warstw może wynosić do 250 mm.

Obszar zastosowania tego torkretu to infrastruktura komunikacyjna, budownictwo przemysłowe, hydrotechniczne, energetyczne i kubaturowe. Omawiany beton natryskowy aplikowany jest metodą suchą. Jest wyprodukowany na bazie kwarcowych i bazaltowych kruszyw, charakteryzuje się wysoką przyczepnością do betonu, ograniczonym skurczem i małym odskokiem podczas aplikacji. Na koniec warto wspomnieć, że w karcie technicznej produktu możemy znaleźć wszelkie potrzebne informacje o tym, jak przygotować różne podłoża (wytrzymałe, uszorstnione, stal zbrojeniową, podłoże czyste i matowo-wilgotne), jak przygotować torkret do aplikacji i jak powinien się odbywać natrysk.

śr. ocena 0 / głosów 0