Materiały wykończeniowe niezbędne przy budowie domu

Zanim wprowadzimy się do dopiero co kupionego mieszkania lub świeżo postawionego domu, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie wykończenie. To właśnie od jakości wykończenia w dużej mierze zależy estetyka lokalu, jego funkcjonalność oraz nasz komfort życia w nim. Oto przegląd materiałów budowlanych, o których powinniśmy pamiętać, zabierając się do wykańczania domu.

Panele podłogowe

Panele podłogowe jakiś czas temu zdobyły bardzo dużą popularność na polskim rynku. Powód?

Przede wszystkim ich niska cena oraz prostota montażu – mówi przedstawiciel firmy Arsen. – Po odpowiednim przygotowaniu podłoża panele możemy położyć nawet samodzielnie, nie potrzebujemy w tym celu pomocy specjalisty. Inną istotną zaletą paneli jest fakt, że są one mniej podatne na uszkodzenia i przez to nie wymagają tak troskliwej pielęgnacji, jak parkiet.

Biały montaż

Białym montażem nazywamy elementy wyposażenia łazienek – umywalki, wanny, brodziki prysznicowe, sedesy i bidety. Część z nich wykonywana jest tradycyjne z ceramiki (umywalki, sedesy), w pozostałych przypadkach powszechnie stosowane są tworzywa sztuczne. Elementy przeznaczone do białego montażu należy odpowiednio podłączyć do armatury oraz baterii, dlatego jeśli nie posiadamy w tym doświadczenia, lepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście.

Drzwi

Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne pełnią bardzo istotną rolę z punktu widzenia naszego komfortu i bezpieczeństwa. Drzwi zewnętrzne zabezpieczają mieszkanie przed wejściem osób niepożądanych – dobrym wyborem są te o wysokiej klasie zabezpieczeń antywłamaniowych. Ich drugim ważnym zadaniem jest ograniczanie strat energii cieplnej, dlatego im lepsza jest ich izolacja termiczna, tym mniejsze będą nasze rachunki za ogrzewanie. Drzwi wewnętrzne są istotne przede wszystkim z punktu widzenia komfortu – powinny posiadać dość wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu domownicy przebywający w osobnych pomieszczeniach będą mieli zapewnione lepsze poczucie prywatności. Wybierając drzwi nie zapominajmy o jakości zamków i klamek.

Systemy wentylacyjne

Zadaniem wentylacji jest odprowadzanie zanieczyszczone powietrza z mieszkania na zewnątrz – w ten sposób poprawia się komfort przebywania w pomieszczeniach, a także chroni obiekt przed zbyt wysokim poziomem wilgoci. Zazwyczaj spotykanym typem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, wykorzystująca naturalnie występujące zjawisko różnicy ciśnień. Wentylacje mechaniczne opierają swoje działanie o wykorzystanie wentylatorów, które wprawiają powietrze w ruch i wysysają je na zewnątrz. Często wentylacje mechaniczne działają dwustronnie, co oznacza, że świeże powietrze dostarczane jest do środka innymi kanałami wentylacyjnymi.

śr. ocena 5 / głosów 5