maszyny budowlane

Maszyny niezbędne w pracach budowlanych

Dobór odpowiednich maszyn budowlanych uzależniony jest od skali realizowanego przedsięwzięcia oraz używanej technologii. Jednak niewielkie ekipy budowlane oraz osoby, które decydują się samodzielnie wybudować nowy obiekt na terenie swojej działki, mogą skorzystać z kilku porad dotyczących podstawowego sprzętu, niezbędnego podczas większości prac budowlanych.

Mimo dużej dostępności alternatywnych metod wznoszenia obiektów budowlanych, w naszej szerokości geograficznej większość budynków wciąż powstaje w technologii mokrej. Materiały bud owalne łączone betonem zapewniają doskonałą trwałość budowli i skutecznie zabezpieczają wnętrza przed oddziaływaniem nawet gwałtownych czynników atmosferycznych. Jednak aby tak było, podczas ich wznoszenia trzeba przestrzegać zasad sztuki budowlanej, używać dobrej jakości materiałów i precyzyjnych narzędzi.

Maszyny budowlane do robót ziemnych

Pierwszym etapem każdej budowy jest przygotowanie gruntu, nazywane fachowo urabianiem. Do odspajania i usuwania urobku z placu budowy używa się koparek, następnie urobek musi zostać usunięty z działki, w czym pomocne są ładowarki. Jeżeli urobku nie trzeba wywozić z danej działki, a wystarczy przesunąć go w inne miejsce, przydatne będą spycharki i zgarniaki. Na koniec urobek należy zagęścić, do czego w zależności od powierzchni terenu używa się walców lub mniejszych ubijarek, czyli tzw. skoczków.

Zakup maszyn budowlanych opłaca się w sytuacji, gdy będą one stale wykorzystywane. W przypadku klientów prywatnych, którzy potrzebują sprzętu wyłącznie do przeprowadzenia jednorazowych prac przy swoim domu, takie rozwiązanie zwykle nie jest możliwe. Właśnie dlatego obecnie nasza oferta obejmuje również wypożyczalnię maszyn i elektronarzędzi – opowiada nasz rozmówca z firmy Arkadia.

Maszyny do produkcji betonu

Najprostszym urządzeniem do produkcji betonu jest oczywiście betoniarka. Chociaż w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się też jej większe i bardziej wydajne odpowiedniki, do przygotowania masy betonowej na placu robót wciąż używa się właśnie tradycyjnych betoniarek.

Na wylaniu betonu do szalunków praca z tym materiałem się nie kończy. Aby masa równomiernie się rozłożyła, warto przeprowadzić wibrowanie. Za pomocą wibratora do betonu można uzyskać wolną od bąbli powietrza masę o jednolitej konsystencji, która po wyschnięciu będzie bardzo wytrzymała.

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka podstawowych maszyn budowlanych, niezbędnych na każdym placu robót. Dobór bardziej specjalistycznego sprzętu będzie wynikał każdorazowo ze specyfiki prowadzonych prac. Jeśli nie jesteś pewien, jaki sprzęt będzie ci potrzebny, niezbędnych informacji udzielą ci pracownicy sklepu z narzędziami i maszynami.

śr. ocena 5 / głosów 1