Liny konopne w przemyśle

Cenne właściwości lin z konopi włóknistych znali i wykorzystywali już starożytni. W XX wieku jednak włókna naturalne zastąpiły włókna syntetyczne, a konopie siewne – do złudzenia przypominające konopie indyjskie – przestały być uprawiane. Szczęśliwie przemysł upomniał się o ten surowiec i dziś liny konopne ponownie są szeroko stosowane w różnych branżach. Jakich?

Zalety lin konopnych

Nim przejdziemy do zastosowania lin z włókien konopi siewnej, chwilę uwagi poświęcimy im samym oraz cechom, jakie je wyróżniają. To dzięki nim liny konopne są często wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Przede wszystkim surowiec, z jakiego powstają, to w pełni ekologiczne włókna naturalne. Obecnie, kiedy nasza odpowiedzialność za stan środowiska, w którym żyjemy, nieustannie wzrasta, użycie naturalnych surowców w produkcji stanowi bardzo pożądane rozwiązanie. Stan naszej planety się nie poprawia, musimy więc – w miarę możliwości – wdrażać środki i działania, które wpłyną na zwiększenie zaistniałych już zniszczeń. Wykorzystanie do produkcji biodegradowalnych lin konopnych stanowi jedno z takich rozwiązań.

Względom ekologicznym towarzyszą i te ekonomiczne. Uprawa konopi siewnych nie jest ani kosztowna, ani problematyczna. Jednym słowem włókna konopne stanowią tani i łatwy do uzyskania surowiec.

Wreszcie przemysłowe liny konopne stanowią dużą lepszą alternatywę, niż te produkowane z tworzysz sztucznych. Dlaczego?

Liny konopne uważane są za najtrwalsze spośród dostępnych na rynku lin naturalnych. Przy tym potrafią być stosunkowo lekkie. Charakteryzują się także dużo wyższym niż liny syntetyczne stopniem odporności na tarcie, działanie zasad oraz naturalnych rozpuszczalników. Do tego są słabo rozciągliwe i elastyczne, a wilgoć, pleśń czy insekty nie stanowią dla nich zagrożenia – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Centrum Uszczelnień, oferującej wysokiej jakości liny z włókien konopi siewnej.

Przemysłowe zastosowanie lin konopnych

Liny z konopi włóknistych znajdują szerokie zastosowanie tak w przemyśle ciężkim – na przykład w hutnictwie, jak i w przemyśle lekkim – takim jak spożywczy czy włókienniczy.

Liny konopne używane są również w:

  • budownictwie – podczas przeprowadzanych prac konstrukcyjnych,
  • leśnictwie – m.in. do obwiązywania gałęzi drzew,
  • żeglarstwie,
  • rybołówstwie.

Coraz częściej liny konopne pojawiają się także we wnętrzach budynków, zarówno tych mieszkalnych, jak i prywatnych. Dzięki posiadanym walorom estetycznym pełnią one w nich rolę ciekawych elementów dekoracyjnych.

śr. ocena 5 / głosów 5