Korzyści wynikające z oczyszczania biologicznego

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie coraz chętniej wybierane zamiast tradycyjnych szamb. Ma ono bowiem wiele zalet, szczególnie jeśli mowa o oczyszczalniach typu biologicznego. Sama instalacja może wydawać się skomplikowana, jednak jej użytkowanie nie nastręcza żadnych trudności. Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z oczyszczania biologicznego ścieków.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – jak to działa

Inwestorzy, którzy chcą zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków, mają do wyboru dwa rozwiązania. Można zdecydować się na oczyszczalnię:

  • biologiczną,
  • ekologiczną.

Działają one na podobnej zasadzie, jednak możliwości ich zastosowania zależą przede wszystkim od parametrów działki. Oczyszczalnie ekologiczne wykorzystują wbudowany system drenażu rozsączającego odprowadzający wodę będącą produktem oczyszczania ścieków bezpośrednio do gruntu. Wymaga to nie tylko odpowiednio dużej wolnej przestrzeni, ale też wodoprzepuszczalności gruntu i poziomu wód gruntowych. Oczyszczalnie biologiczne są pod tym względem mniej wymagające, ponieważ uzyskana woda jest gromadzona i może być wykorzystania w dowolny sposób – np. do podlewania ogrodu lub też odprowadzona do pobliskiego zbiornika czy cieku.

Zalety oczyszczalni biologicznych

Rozważając montaż oczyszczalni, warto wziąć pod uwagę jej zalety szczególnie w porównaniu do tradycyjnego szamba. Pod tym względem należy zwrócić uwagę na:

  • bezobsługowość instalacji,
  • niskie koszty utrzymania,
  • wysoka efektywność,
  • brak wydobywających się z oczyszczalni przykrych zapachów,
  • możliwość zastosowania na różnorodnych gruntach,
  • możliwość zastosowania nawet na niewielkiej działce,
  • bezpieczeństwo dla środowiska.

Jak podkreśla przedstawiciel firmy „EKO-BIO Oczyszczalnie” Sp. z o.o. Sp.k.:

Nowoczesne oczyszczalnie biologiczne są przede wszystkim funkcjonalne, łatwe i wygodne w użytkowaniu. Nie bez znaczenia dla wielu inwestorów jest też aspekt ekologiczny. Ścieki są uzdatniane bez użycia chemikaliów, a efektem procesu jest jedynie czysta woda, którą można ponownie wykorzystać. Wysokiej jakości instalacje tego typu są też bardzo trwałe, przez co nawet dość wysoki koszt instalacji nie powinien odstraszać.

Oczyszczalnie biologiczne to również szerokie możliwości zastosowania. Przy zachowaniu pewnych warunków co do odległości od niektórych obiektów można je montować w zasadzie wszędzie, także np. pod ciągami komunikacyjnymi. Nadają się nie tylko do współpracy z instalacjami domowymi, ale też do małych firm, obiektów hotelowych, punktów gastronomicznych itp. Stwarzają również możliwości rozbudowy oraz przeniesienia w razie powstania takiej konieczności. Dzięki wysokiej trwałości i bardzo niskim kosztom utrzymania inwestycja w oczyszczalnię zwraca się już po ok. 2 latach.

śr. ocena 5 / głosów 5