remont mieszkania

Kompleksowy remont krok po kroku. Kolejność prac

Kompleksowy remont wiąże się z bardzo wieloma różnorodnymi pracami. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zmiany przyłączy mediów, a także brak sprzątania po każdej, pojedynczej pracy. Decydując się na kompleksowy remont, musimy wiedzieć, że wygeneruje on dużo brudu i śmieci. Ponadto na czas remontu mieszkanie może być niefunkcjonalne przez brak sanitariatów oraz czystych miejsc na sen i spożywanie posiłków.

Dobre rozplanowanie prac

Przed podjęciem prac trzeba ustalić, jak będą wyglądały nowe wnętrza. To z kolei zależnie jest od produktów, które znajdziemy w sklepach. Można także wynająć dekoratora wnętrz, który wykona prezentację oraz kosztorys materiałów. Duże meble lub rzeczy najlepiej jest szczelnie przykryć folią. Mniejsze przedmioty można powkładać w kartony i pojemniki, a następnie wynieść gdzieś, gdzie nie będą przeszkadzały.

Pracownik firmy PHUP „Texon” Włodzimierz Proc w Radomiu mówi: Gdy wiadomo już, jakie prace trzeba wykonać, można rozpocząć usuwanie starych mebli, zrywanie podłóg zdrapywanie ścian ze starej farby itp. Wykonywanie tych prac samemu wymaga posiadania odpowiednich narzędzi i dużej ilości wolnego czasu.

Zanim przystąpimy do renowacji

Trzeba także przemyśleć, w jaki sposób odpady będą utylizowane. Skuwanie podłogi i kafelków wygeneruje mnóstwo ciężkich śmieci. Do tego trzeba dodać inne rzeczy, np. wannę, zlew, żyrandole oraz pozostałe przedmioty, które chcemy wymienić. Gdy mieszkanie jest puste, można wykonać najgorsze prace, jak dobudowa lub zburzenie ściany, zmiana położenia przyłącza wody i kanalizacji, doprowadzenie prądu w wybrane miejsca itp. Następnie można zabrać się za odświeżenie sufitu i ścian. Po zakryciu ubytków za pomocą gipsu należy je zagruntować i pomalować na wybrany wcześniej kolor. Kuchnia i łazienka często wymagają zastosowania innych rozwiązań niż pozostałe pomieszczenia. Na ścianach układa się kafelki, by ograniczyć wchłanianie wilgoci.

Położenie podłóg i ścian oraz wykonanie innych czynności

Kolejnym punktem kompleksowego remontu jest położenie podłogi. Są na to różne rozwiązania. W łazience, kuchni i na korytarzu przeważnie stosuje się gres, kamień lub płytki ceramiczne ze względu na niskie wchłanianie wilgotności. Dużo prostsze w położeniu są panele, lecz używa się je głównie tam, gdzie nie będą miały kontaktu z wodą. Trzeba także pamiętać o listwach przypodłogowych, które zakryją szczeliny. Po renowacji ścian i podłóg w pokojach można już montować oświetlenie, zasłony okienne, meble itp. Kuchnia i łazienka wymagają dużo więcej pracy. W kuchni trzeba zadbać o to, by ściany narażone na pobrudzenie były odpowiednio zakryte kafelkami lub tapetą winylową. Na ścianach łazienki również przykleja się płytki do określonej wysokości. Trzeba także właściwie zamontować kompakt WC, brodzik lub wannę, prysznic, umywalkę oraz podłączyć pralkę.

śr. ocena 5 / głosów 1