Kompleksowa budowa domu

Kompleksowa budowa domu. Etapy postępowania

Budowa domu to przedsięwzięcie niewątpliwie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zakup nieruchomości na rynku wtórnym czy od dewelopera. Jednak jeśli marzy ci się własny dom, wzniesiony od podstaw według twojego pomysłu i w 100% odpowiadający twoim oczekiwaniom, jest to jedyne rozwiązanie. Wyjaśniamy, na czym polega kompleksowa budowa domu i na co powinieneś być przygotowany.

Prace przygotowawcze

Zanim na działkę wjadą ciężkie maszyny i rozpoczną się właściwe prace budowlane, konieczne będzie dokładne zaplanowanie inwestycji oraz dopełnienie niezbędnych formalności. Pierwszą kwestią jest zakup lub opracowanie projektu architektonicznego budynku.

Profesjonalny projekt domu musi uwzględniać wymogi działki oraz wszystkie oczekiwania przyszłych mieszkańców. Większość przedsiębiorstw budowlanych dysponuje katalogami gotowych projektów, warto jednak pamiętać, że tylko zindywidualizowany plan pozwoli maksymalnie dostosować przestrzeń domu do twoich potrzeb – podpowiada ekspert z firmy RS-DOM.

Projekt domu trzeba też będzie zgłosić do odpowiedniego urzędu. Co ciekawe, planując budowę w 2019 roku, nie zawsze trzeba będzie ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jeżeli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza działkę inwestora, roboty można rozpocząć po upływie 30 dni od zgłoszenia budowy (pod warunkiem braku sprzeciwu ze starostwa).

Właściwa budowa domu

Pierwszym etapem prac w terenie jest odgrodzenie działki i jej odpowiednie zabezpieczenie. Następnie geodeta wytycza obrys budynku. Wtedy można rozpocząć kopanie fundamentów. W gotowych dołach wykonuje się zbrojenia i wreszcie można wylać fundamenty. W tym momencie nie można zaniedbać kwestii izolacji przeciw wilgoci. Trzeba zadbać też o doprowadzenie przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnych do przyszłego domu.

Kiedy fundamenty są już gotowe, dom wreszcie zaczyna „rosnąć wzwyż”. Większość prywatnych inwestorów dopiero w tym momencie zaczyna dostrzegać konkretne efekty pracy. Na fundamentach zaczynają wznosić się ściany nośne, przyszłe wnętrza stopniowo rozgraniczają ściany działowe, budowany jest też komin.

Zwieńczeniem tego etapu prac nad budową domu jest konstrukcja więźby i montaż pokrycia dachowego. Są to prace szczególnie trudne i istotne z punktu widzenia przyszłego użytkowania budynku, dlatego ważne jest, by przebiegały zgodnie z planem i prowadzone były z najwyższą precyzją.

Prace we wnętrzach

Dom już stoi, ale jeszcze nie nadaje się do zamieszkania. Teraz trzeba zająć się montażem stolarki otworowej, a więc okien i drzwi wejściowych. W zabezpieczonych wnętrzach trzeba rozprowadzić niezbędne instalacje, a więc sieć elektryczną, wodną, kanalizacyjną, centralne ogrzewanie i opcjonalnie instalację gazową.

Następnym krokiem będą prace mokre nad podłogami i ścianami wewnętrznymi, a więc przygotowanie wylewek, ułożenie parkietów i tynkowanie ścian. Kiedy wnętrza wyschną, mocowane są grzejniki. Jednocześnie można przystąpić do wykańczania elewacji budynku. Jest również to moment, w którym można zacząć wykańczanie wnętrz. Oprócz malowania ścian i wyposażenia domu w meble, musimy zadbać o zakup i instalację urządzeń sanitarnych oraz  wyposażenia kuchni.

śr. ocena 5 / głosów 1