Kominy jednościenne – Charakterystyka

Komin to niezbędny element konstrukcji każdego domu, w którym zastosowano system grzewczy wytwarzający spaliny. Jego zadaniem jest odprowadzanie produktów spalania paliwa – np. węgla, drewna, gazu – do atmosfery. Jednym z rodzajów kominów, są kominy jednościenne. Czym się one charakteryzują?

Czym jest komin jednościenny?

W różnych źródłach termin komin jednościenny lub inaczej „komin jednowarstwowy” może odnosić się zarówno do konstrukcji murowej z cegieł lub pustaków, jak i znajdującego się wewnątrz niej wkładu kominowego. W obu przypadkach chodzi o to, że komin wykonany jest z jednej warstwy materiału. W przypadku wkładów kominowych materiałem tym zazwyczaj jest stal nierdzewna – stanowi ona tworzywo dla wszystkich jego elementów, od rur o różnych średnicach i wymiarach, do kształtek. Spotyka się jednak również wkłady kominowe wykonane z ceramiki.

Charakterystyka komina jednościennego

Dostępne na rynku kominy jednościenne mogą współpracować ze wszystkimi urządzeniami grzewczymi, zasilanymi różnego rodzaju paliwa – gazem, olejem czy drewnem. Wybór komina powinien być oczywiście uzależniony od rodzaju spalanego paliwa, gdyż od tego zależy skład chemiczny wytwarzanych spalin (komin powinien być niepodatny na ich wpływ) oraz innych parametrów, takich jak temperatura oraz ciśnienie spalin. Tego rodzaju system montuje się w szachcie kominowym, a zatem konieczne jest jego wcześniejsze wybudowanie. Stalowe wkłady kominowe charakteryzują się bardzo dużą szczelnością i są proste w montażu, chociaż pewne trudności może powodować montaż dodatkowej izolacji termicznej – a ta jest niezbędna, gdyż gwałtowne wychłodzenie przewodu może sprzyjać tzw. cofce, objawiającej się między innymi brakiem ciągu w kominie oraz skraplaniem się pary wodnej i korozją. To z kolei stwarza poważane zagrożenie dla konstrukcji komina oraz życia osób przebywających w budynku. Wkład kominowy powinien być zabezpieczony króćcem dylatacyjnym – posiada on kołnierz przeciwdeszczowy, który nie zakłóca wentylacji komina.

Szeroki wybór kominów jednościennych i ich elementów, przeznaczonych do podłączenia do kotłów zasilanych paliwami stałymi, olejami i gazem znajdziemy w ofercie firmy S&P Logistic.

śr. ocena 6 / głosów 5