komin stalowy

Kominy dwuścienne – charakterystyka

Rozróżniamy dwa główne rodzaje stalowych systemów kominowych: jednościenne i dwuścienne. Te pierwsze są najczęściej wykorzystywane jako wkłady w istniejących, tradycyjnych przewodach kominowych. Natomiast stalowe kominy dwuścienne mogą być montowane nawet w budynkach nieposiadających przewodów kominowych. Co warto wiedzieć o kominach dwuściennych?

Konstrukcja stalowych kominów dwuściennych

Charakterystyczne cechy i zalety kominów dwuściennych opisali nam specjaliści z firmy TCH Systemy Kominowe z Płońska. Najkrócej rzecz ujmując, dwuścienny system kominowy składa się ze stalowego rdzenia, czyli właściwego przewodu spalinowego oraz otaczającej go izolacji termicznej zabezpieczonej zewnętrznym płaszczem również wykonanym ze stali. Dlaczego stosuje się tutaj taką, a nie inną konstrukcję? Izolacja termiczna spełnia dwa podstawowe cele:

  • chroni zewnętrzny płaszcz komina przed zbyt dużym nagrzaniem; dla właściwego przeciwpożarowego zabezpieczenia otoczenia temperatura płaszcza nie może przekroczyć 50°C,
  • ogranicza wytrącanie się kondensatu pary wodnej, zawierającej często kwaśne produkty spalania, szkodliwe dla stalowych elementów konstrukcyjnych komina, bo powodujące ich korodowanie.

Dodajmy tutaj, że z tych samych powodów, nawet jednościenne kominy umieszczane w starych przewodach kominowych należy zabezpieczać odpowiednią izolacją.

Stalowe systemy dwuścienne są składane z prefabrykowanych elementów i kształtek, które można  łatwo i szybko z sobą łączyć w jedną szczelną konstrukcję o wysokiej sztywności, co uzyskuje się także dzięki zastosowaniu specjalnych połączeń kielichowych. Do budowy tych systemów wykorzystuje się, rzecz jasna, wyłącznie nierdzewną stal kwasoodporną.

Zastosowanie stalowych kominów dwuściennych

Już ze wstępu do naszego artykułu można wywnioskować, że stalowe kominy dwuścienne są bardziej uniwersalnymi urządzeniami niż ich jednościenne odpowiedniki. Jest tak w istocie. Dzięki lekkiej, samonośnej konstrukcji nie muszą one być montowane w żadnych przewodach kominowych i można je umieszczać tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Warstwa izolacji o bardzo niskiej przepuszczalności cieplnej pozwala umieszczać je bezpośrednio przy każdej ścianie. Kominy dwuścienne izolowane nadają się do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych i kotłów wykorzystujących olej, gaz węgiel, miał, drewno i inne paliwa stałe. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również ładny wygląd owych konstrukcji, co sprawia, że w przypadku montowania ich na zewnątrz nie zaburzają one estetyki architektonicznej budynku.

śr. ocena 5 / głosów 1