okna pcv

Kolorystyka okien PCV

Życie w domu pozbawionym okien byłoby skrajnie niekomfortowe – odpowiadają one za doświetlanie pomieszczeń, a także w pewnym stopniu mają wpływ na sprawność wentylacji budynku. Nie bez znaczenie jest również ich wygląd, który wpływa na estetykę zarówno wnętrz budynku, jak i elewacji. To, czy okno będzie się dobrze prezentować zależy od jego kształtu, wielkości, lokalizacji w pomieszczeniu oraz koloru ramy okiennej. Wybór odpowiedniej kolorystyki, szczególnie w przypadku okien PCV, nie jest jednak tak oczywistą kwestią, jak mogłoby się wydawać – istnieje kilka pojęć, które dotyczą tego zagadnienia.

Pojęcia związane z kolorystyką okien

Kolorystyka okien jest tematem zaskakująco szerokim, przeglądając oferty producentów stolarki okiennej można natknąć się na kilka terminów, które wymagają krótkiego wyjaśnienia

  • Kolor standardowy – czyli krótko mówiąc kolor należący do wąskiej palety barw podstawowych, spośród których klient może wybrać jeden. Każdy z producentów tworzy własną paletę kolorów standardowych, jednak w każdej nich na pewno zetkniemy się z bielą oraz kolorami tj. złoty dąb, orzech, mahoń, dąb bagienny czy antracyt.
  • Kolor niestandardowy – czyli każdy kolor znajdujący się poza podstawową ofertą. Niektórzy producenci tworzą własną paletę barw niestandardowych.
  • Kolor jednostronny – największym problemem okien jest to, że powinny one dobrze komponować się zarówno z elewacją budynku, jak i jego wnętrzem. Rzadko kiedy obie te przestrzenie są do siebie podobne, dlatego rozwiązaniem problemu są okna z kolorem jednostronnym. Są to okna o białym rdzeniu ramy, która została pokryta okleiną w innym kolorze tylko z jednej strony (najczęściej od zewnątrz). Jednak istnieje możliwość oklejenia profilu od wewnątrz w różnych kolorach na specjalne zamówienie. Jest to rozwiązanie droższe, ale także możliwe – dzięki temu możemy uniknąć dysonansu, wynikającego z niezgodności okna z jedną z powierzchni.
  • Kolor dwustronny – okna, które pokrytą są okleinami, np. imitującymi drewno, nazywamy oknami o kolorze dwustronnymi, gdyż okleina znajduje się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna. Niektórzy producenci, między innymi firma Bros z Buku, nakłada okleiny na profile, które odpowiadają kolorystycznie barwie okleiny (są barwione w masie). Na przykład – profil pcv, na który ma zostać nałożona okleina naśladująca wyglądem orzech, ma kolor jasnego brązu. Dzięki temu w przypadku zarysowania okleiny nie powstają widoczne z daleka białe ślady.
śr. ocena 4.3 / głosów 3