Kominek domowy

Kiedyś a dziś. Ewolucja kominka domowego

Domowy kominek jest marzeniem wielu osób, ponieważ daje nie tylko ciepło, ale również niepowtarzalną i przytulną atmosferę. Kominek jest też świetną i bardzo oryginalną dekoracją wnętrza. Warto wiedzieć, że tego typu produkty były wykorzystywane w domach już od najdawniejszych lat. Wiele osób nadal posiada w domu stare, tradycyjne kominki, z którymi wiąże się historia kilku pokoleń. Sprawdźmy, jak zmieniały się funkcje i charakterystyka kominków domowych na przestrzeni lat.

Początki domowych kominków

Wzmianki o pierwszych kominkach pochodzą z czasów starożytnego Rzymu. Miały wtedy formę prostych otwartych palenisk przy ścianie, wokół których często zbierały się całe rodziny. Najważniejszym zadaniem ówczesnych kominków było ogrzanie domostwa.

Specjaliści z firmy Air Hot wyjaśniają, że: Pierwsze kominki budowało się na planie półkola, zazwyczaj przy ścianach szczytowych. Takie umiejscowienie dawało możliwość wyprowadzenia komina. Już w starożytności wiedziano, że dym pochodzący z palącego się drewna musi bez przerwy wydostawać się na zewnątrz.

Domowe kominki zyskały szersze rozpowszechnienie w średniowieczu. Popularność była związana z ogromem dużych, zimnych zamków. Skuteczne ogrzanie było możliwe dzięki wprowadzeniu pierwszych systemów rozprowadzania gorącego powietrza i wentylacji. Można uznać je za zaczątek centralnego ogrzewania.

Ciągłe zmiany w działaniu i budowie kominków

Pierwsze kominki budowało się ze znalezionych kamieni, później cegieł. Najważniejszym paliwem było drewno, węgiel oraz brykiety. Wiele z nich stosuje się w nowoczesnych kominkach domowych. Po latach świetności urządzenia na długi czas odeszły w zapomnienie. Budowało się je tylko w najbardziej zamożnych domach, głównie jako dekorację i przejaw bogactwa. Wkrótce jednak moda na kominki zaczęła powracać.

Tworzono nowe technologie i powstał pierwszy stalowy wkład kominowy. Motywacją do jego wymyślenia była chęć zamknięcia ognia za szybą. Był to przełomowy krok w zwiększaniu bezpieczeństwa palenisk domowych. Kominki jeszcze kilkanaście – kilkadziesiąt lat temu były tylko dodatkiem do głównego źródła ciepła, najczęściej pieca. Dziś niejednokrotnie stanowią samodzielny, skuteczny system ogrzewania.

Innowacyjne kominki domowe

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i rosnącym zapotrzebowaniem na produkty ekologiczne i energooszczędne, powstają coraz bardziej oryginalne kominki. Dobrym przykładem są urządzenia elektryczne. Wykorzystuje się w nich obraz płonącego drewna, a ciepło jest generowane z użyciem prądu.

Kominki elektryczne nie emitują spalin i szkodliwych zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o oszczędności, mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych w skali roku. Ciekawym rozwiązaniem są też biokominki. Wykorzystuje się w nich tak zwane biopaliwa na bazie alkoholu etylowego. Ich przyjazność dla środowiska wynika z bezwonnego i bezdymnego procesu spalania paliw.

śr. ocena 0 / głosów 0