Kiedy dach nadaje się do renowacji?

Dach to jeden z najistotniejszych elementów konstrukcji każdego obiektu – czy to domu jednorodzinnego, bloku mieszkalnego czy biurowca. Niezależnie od technologii wykonania, jego zadania pozostają te same: chronić wnętrze budynku przed środowiskiem zewnętrznym, ograniczać natężenie hałasów, zapobiegać ucieczce ciepła na zewnątrz. Z czasem każdy dach może przestać radzić sobie z tymi zadaniami. Kiedy należy rozważyć jego renowację?

Renowacja a naprawa

Renowacja dachu polega na gruntownym jego odnowieniu, warstwa po warstwie. W gruncie rzeczy w procesie tym dach wykonywany jest od początku, dzięki czemu w pełni odzyskuje swoją funkcjonalność. Należy pamiętać, że nawet zadbany, odpowiednio konserwowany dach z czasem będzie tracił pierwotne właściwości – pogorszeniu ulegnie jego termoizolacyjność, odporność na czynniki środowiskowe i wygląd. Regularnie wykonywane doraźne naprawy pomogą wydłużyć jego żywotność, jednak nie są w stanie całkowicie usunąć skutków uszkodzeń, które z czasem zaczną objawiać się coraz wyraźniej.

Kiedy dach należy poddać renowacji?

Przede wszystkim kiedy przestaje on pełnić swoją główną rolę, a więc nie chroni obiektu przed wpływem środowiska zewnętrznego – odpowiada przedstawiciel firmy Alchimica, specjalizującej się w produkcji systemów dachowych – Chodzi tutaj przede wszystkim o wilgoć pochodzącą z opadów deszczu i śniegu, która może przenikać do wnętrza budynku. To poważny problem, które z czasem będzie narastał w wyniku postępującego coraz szybciej starzenia się warstw izolacji.

Kiedy dach straci swoją estetykę

Innym, dość istotnym powodem do przeprowadzenia renowacji może być utrata jego walorów estetycznych. Wierzchnie warstwy dachu wystawione są na działanie promieni UV, które powodują ich blaknięcie, wilgoć sprzyja rozwojowi rdzy. Dochodzą do tego inne zniszczenia sprawiające, że dach nie prezentuje się w jak w momencie jego wykonania, szpecąc przy tym cały budynek. Renowacja jest metodą przywrócenia mu świeżego wyglądu.

Kiedy obiekt przechodzi gruntowny remont

Dobrym momentem na renowację dachu jest generalny remont całego budynku. W tym czasie często wymienia się instalację cieplną na bardziej wydajną – pochłaniającą mniej kosztów, produkującą mniej zanieczyszczeń. Taka wymiana ma sens tylko wtedy, jeśli zadbamy o odpowiednią izolację termiczną dachu, ponieważ to właśnie przez dach na zewnątrz przedostaje się najwięcej ciepła. Technologia izolowania dachu idzie do przodu, tak samo jak technologia ogrzewania – korzystając z najnowszych osiągnięć jednej warto uzupełnić ją drugą.

śr. ocena 5 / głosów 5