keramzyt

Keramzyt jako idealny materiał budowlany

Keramzyt w Polsce jest wciąż stosunkowo młodym i mało znanym materiałem budowlanym, jednak ze względu na swoje właściwości bywa nazywany przyszłością budownictwa. Największą popularnością cieszy się wśród Skandynawów, którzy bardzo szybko docenili praktyczną stronę domów keramzytowych: energooszczędność, funkcjonalność i niskie koszty budowy oraz utrzymania.

Energooszczędny dom

Keramzyt jest materiałem pozyskiwanym z glin ilastych w procesie wypalania w bardzo wysokich temperaturach – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa Keramzyt System.

Efektem takiej metody produkcyjnej jest tworzywo lekkie, a jednocześnie trwałe na działanie zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Suche tworzywo keramzytowe stanowi doskonałą izolację cieplną – charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dzięki czemu z powodzeniem uwalnia wilgoć, zatrzymując jednocześnie ciepło.

Bezpieczne domy keramzytowe

W pełni naturalny materiał keramzytowy jest jednocześnie obojętny chemicznie. Oznacza to całkowite bezpieczeństwo dla mieszkańców budynków wzniesionych z keramzytu. Ten trwały budulec nie ulega korozji biologicznej, a dodatkowo jest niepalny. Równie dobrze sprawdza się jako materiał ścian wewnątrz domu, jak i jako materiał do budowy elewacji – przy czym ściany keramzytowe nie wymagają tynkowania.

Zastosowania keramzytu na budowie

Kruszywo keramzytowe można wykorzystać przy budowie całego domu – od fundamentów po dach. Obecnie produkowane są bloczki i pustaki keramzytowe (również fundamentowe) oraz elementy prefabrykowane gotowe do łączenia. Oznacza to, że możemy kupić gotowe fragmenty ścian o wysokości do jednego piętra. Wykorzystanie takich gotowych ścian pozwala skrócić czas budowy domu nawet do 2 tygodni!

Wszechstronna izolacja

Ze względu na niewielki ciężar kruszywa keramzytowego w połączeniu z doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, wykorzystuje się go również w celu ocieplania stropów – mówi przedstawiciel zakładu Keramzyt System.

W ten sposób możemy zwieńczyć dom mrozoodpornym i lekkim dachem. Coraz częściej stosuje się go również zamiast tradycyjnej wylewki betonowej i styropianu pod podłogę. Dla dodatkowego ocieplenia ścian zewnętrznych możemy sięgnąć po keramzytowe bloczki ze styropianową wkładką.

śr. ocena 4.4 / głosów 7